Viceprimátor Bystrík Stanko navrhol rokovať s investorom o inom umiestnení v rámci areálu.
Dve kogeneračné jednotky, ktoré majú pribudnúť v areáli sladovne len niekoľko desiatok metrov od bytoviek, mestskí poslanci zatiaľ neschválili. Viceprimátor Bystrík Stanko navrhol materiál zo zastupiteľstva stiahnuť a rokovať s investorom.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
TRNAVA. Žiadosť spoločnosti Lycos - Trnavské sladovne o povolenie spracovania zmeny územného plánu v jej areáli, poslanci neschválili.
Dve kogeneračné jednotky na výrobu tepla a elektrickej energie, ktoré mali stáť v nezastavateľnej ploche určenej pre výsadbu izolačnej zelene, bude opäť posudzovať stavebná komisia.
Na návrh viceprimátora Bystríka Stanka (nezávislý) jej poslanci materiál vrátili a poverili ju, aby rokovala priamo s investorom o inom umiestnení v rámci areálu. Ten si majú ísť členovia komisie prezrieť podľa Stanka aj osobne.
Blízko ľudí
Zmena územného plánu by sa podľa materiálu, ktorý dostali poslanci rokovanie, dotkla asi 532 metrovštvorcových plochy. Jej cieľom je podľa investora zlepšiť vplyv prevádzky na životné prostredie a o viac ako tretinu znížiť emisie tuhých znečisťujúcich látok.
Ako problémové sa však ukázalo umiestnenie kogeneračných jednotiek. Tie mali byť podľa pôvodného návrhu len päťdesiat metrov od najbližšej budovy krízového centra, asi sedemdesiat metrov od najbližšieho bytového domu na sídlisku Podjavorinskej a približne110 metrovod areálu nemocnice. Na mestský úrad adresovali Trnavčania v tejto súvislosti aj niekoľko listov, v ktorých žiadali zmenu neschváliť. Ľudia sa pritom obávajú najmä hluku, zvýšenej intenzity dopravy či prípadného zápachu.
Tristo domov
„Existujúci stav je taký, že v minulosti tam bolo veľa hluku a prachu, teraz sa tam ojedinele vyskytuje hlučnosť. Nemám ku kogeneračným jednotkám ako k zariadeniu žiadne výhrady, ale materiál by som navrhoval stiahnuť, aby investor uvažoval s iným priestorom vo svojom areáli,“ povedal na rokovaní poslanec Jozef Alchus (KDH).
Ten poukázal aj na to, že dve kogeneračné jednotky za hodinu spália viac ako750 metrovkubických plynu, kým štandardný rodinný dom asi2,5 metrakubického.
„Je to, akoby tam bolo osadených tristo domov, len to bude fučať z dvoch komínov,“ povedal Alchus.
Kogenerácia je pritom technologický proces kombinovanej výroby elektrickej energie a tepla v jednom zariadení, ktorý umožňuje zvýšenie účinnosti využitia energie a palív. Pri kogenerácii sa využíva odpadové teplo, ktoré vzniká pri výrobe elektrickej energie.
Miliónová investícia
O svojom zámere modernizácie informovali Lycos - Trnavské sladovne ešte v septembri minulého roka na enviroportáli. Okrem kogeneračných jednotiek plánovali aj obnoviť technologickú linku na výrobu sladu a modernizovať skladovacie silá. To všetko v celkovej hodnote viac ako 2,9 milióna eur.
„Hlavným dôvodom modernizácie je nutnosť zachovať našu konkurencieschopnosť na trhu so sladom. Čiastočne využijeme vlastné zdroje a z väčšej časti bankové úvery,“ povedal vtedy našim novinám generálny riaditeľ spoločnosti Lycos Martin Mäsiar.
Jedným z dôvodov, prečo sa spoločnosť rozhodla investovať milióny do modernizácie, bola podľa neho aj nezávislosť od elektriny dodávanej Západoslovenskou energetikou (ZSE).
Vlastné kogeneračné jednotky totiž umožnia v sladovni prevádzku aj pri výpadku dodávky od ZSE.
Spoločnosť plánuje modernizáciou vytvoriť aj ďalšie pracovné miesta a svoje výrobky naďalej exportovať do rôznych krajín v Európe, ale i do Brazílie či Japonska.
Trnavské sladovne
Prvé zmienky o existencii sladovne v Trnave sa datujú do roku 1935, keď jedna z piatich mestských brán niesla názov sladovnícka. Trnavské sladovne založila v roku 1893 spoločnosť Treumann a syn. Prvá výrobná linka sa nachádzala v podzemí a ročne vyprodukovala asi štyritisíc ton sladu. V roku 1962 pribudla ďalšia linka a produkcia sladu sa zdvojnásobila. Dnes produkuje sladovňa asi 20-tisíc ton sladu ročne.