TRNAVA. Napriek tomu, že je v poslednom období doslova zahltený pozvaniami na prednášky z celého sveta, v rámci svojho turné Slovensko nevynechá. Okrem Trnavy, kde sa predstaví v stredu 14. mája o 19. hodine v Dome kultúry, sa ho dočkajú aj fanúšikovia v Bratislave a Trenčíne. Jeho dvojhodinovú prednášku budú tlmočiť do češtiny, po nej bude nasledovať autogramiáda.
My sme švajčiarskemu spisovateľovi položili niekoľko otázok, čitateľov našich novín nechal pozdravovať a odkázal, že už sa na nich teší.
Patríte k najúspešnejším spisovateľom s viac ako šesťdesiat miliónmi predaných kníh. Ako si tento úspech vysvetľujete?
- Som šťastný, že moje knihy sa stretli s takým ohlasom a som za to mojim čitateľom vďačný. Zrejme som uchopil tému, ktorá zaujíma množstvo ľudí. Sú radi, že dostanú aj iné odpovede ako tie, ktoré ponúka oficiálna veda.
Vaša prvá kniha, Spomienky na budúcnosť, vyšla krátko pred prvým letom na Mesiac. Pomohlo to jej popularite a vašej kariére?
- Mnohí mi vtedy predhadzovali, že som to mal výborne načasované. Ľudia sa začali o vesmír a všetko čo s ním súvisí oveľa viac zaujímať. V tomto ohľade som mal naozaj šťastie, ale ako by som to mohol naplánovať?
Čas nakoniec ukázal, že nešlo len o nejakú krátkodobú módu podnietenú pristátím na Mesiaci. Záujem o tieto témy trvá už desiatky rokov. Moji čitatelia pochopili, že na našej planéte existuje množstvo záhad, ktoré vedci buď úplne odmietajú alebo majú pre ne len veľmi kostrbaté vysvetlenia.
Ja som ponúkol iný pohľad, ktorý je logický a stojí prinajmenšom za zamyslenie.
Napriek tomu, že hovoríte o vašich teóriách ako o logických, v minulosti sa objavilo množstvo vašich kritikov. Prečo?
- Tu je vysvetlenie jednoduché. Predstavte si, že príde úplne neznámy nováčik, nevedec a ponúkne odpovede na otázky, ktoré vedci hľadajú už veľmi dlho. To riešenie je navyše také logické, že zaujme milióny ľudí. To sa len tak neodpúšťa.
Samozrejme, mňa tie útoky veľmi mrzeli, najmä preto, že mi vyčítali, že tvrdím to či ono. Pritom v mojej prvej knihe je viac ako dvesto otáznikov. Sú to teda skôr otázky ako tvrdenia.
Ako je to dnes?
- Dnes už neplatí, že pripustiť, že by ten Däniken mohol mať vo veľa veciach pravdu, znamená pre vedca okamžitú diskreditáciu. S mnohými vedcami spolupracujem, vediem s nimi zaujímavé rozhovory a verím, že si máme navzájom čo ponúknuť.
Celý svoj život som sa snažil odtabuizovať tieto témy a záujem o ne svedčí o tom, že sa mi to aspoň čiastočne podarilo. To by malo platiť aj v iných oblastiach.
Držím palce všetkým, ktorí sa boria so zabehnutými schémami a snažia sa hľadať nové uhly pohľadu.
Vaše knihy inšpirovali aj filmárov, pomerne nedávno sa začal vysielať seriál Ancient aliens, teda Votrelci dávnoveku. Ako vás to profesionálne ovplyvnilo?
- Neuveriteľným spôsobom narástol počet žiadostí o moje prednášky z celého sveta. Tento seriál, na prekvapenie jeho tvorcov, zasiahol veľkú časť mladej populácie.
Z pôvodne plánovaných pätnástich dielov sa rozšíril až na deväťdesiat a zrazu sa začali ozývať univerzity zo všetkých možných kútov planéty s pozvaniami medzi mladých ľudí.
Tieto pozvania samozrejme veľmi rád prijímam, pretože mladým ľuďom fandím a rád s nimi diskutujem. Rovnako rád prijímam aj pozvania niekam, kde som už bol a páčilo sa mi tam.
To je aj prípad Slovenska?
- Áno. Pri minulej návšteve ma prekvapilo, koľko priaznivcov tu mám, akí sú otvorení a milí. Napríklad pred štyrmi rokmi prišlo na prednášku v Bratislave takmer tisíc ľudí a väčšina z nich stála desiatky minút v rade pri autogramiáde len preto, aby ma mohli pozdraviť alebo sa so mnou vyfotografovať. Bol som skutočne dojatý.
Možno máme k sebe tak blízko aj preto, že Slovensko a Švajčiarsko sú malé štáty, ktoré sú si vo všeličom podobné.
Ako padlo rozhodnutie zavítať aj do Trnavy?
- Konkrétne mestá vyberá agentúra, ktorá pre mňa vystúpenie na Slovensku a v Čechách organizuje. V Trnave budem po prvýkrát, takže sa samozrejme veľmi teším.
Prezradíte niečo o prednáške, ktorú tu chystáte?
- Veľa toho prezrádzať nechcem, ale verím, že divákom sa bude páčiť. Mám v tímu šikovných počítačových odborníkov, ktorí mi pomáhajú pripraviť prednášky tak, aby boli aj vizuálne atraktívne. Pomocou týchto počítačových animácií ukážem divákom množstvo záhad, ktoré v Egypte nájdeme na každom kroku.
Pozrieme sa aj tam, kam sa bežný turista nedostane a podelím sa s divákmi o svoj uhoľ pohľadu na tieto záhady. Ten sa často, čo však nie je prekvapivé, od výkladu oficiálnej egyptológie líši.
Nedávno prišlo vo Veľkej pyramíde k významnému objavu a ja mám radosť, že s ním budem môcť divákov na Slovensku oboznámiť aj napriek tomu, že pre verejnosť je zatiaľ nedostupný.
Rozhovor sprostredkovala Irena Peterková zo vzdelávacej agentúry Aldea, ktorá turné Ericha von Dänikena organizuje.