Niekoľko storočí pod omietkou, dva roky odkrytý a teraz znovu zamurovaný taký je osud vzácneho gotického kamenného portálu v Trnave na objekte bývalého kláštora uršulínok, v súčasnosti Základnej školy Angely Merici.
TRNAVA. V roku 2012 ho objavili pamiatkari počas výskumu fasády na Hviezdoslavovej ulici. Nález bol výnimočný tým, že je jediný známy, ktorý slúžil ako priamy vchod z ulice do obytnej miestnosti. Všetky doteraz objavené portály bývali súčasťou veľkých vjazdov pre vozy.
Škola na nároží ulíc Halenárska a Hviezdoslavova sa k obnove tejto časti fasády nedostala pre rôzne dôvody uplynulé dva roky. Robotníci nastúpili na lešenie až teraz, unikátny nález vzápätí zamurovali. Potvrdil to i architekt Peter Seidl z firmy, ktorá zabezpečovala projekt a inžinierske činnosti. Dôvodom je podľa neho skutočnosť, že oprava fasády je financovaná z grantových zdrojov Európskej únie. Rozpočet pre projekt robili pred štyrmi rokmi a vtedy výsledok architektonicko-historického výskumu nebol známy.
Takže v rozpočte kolónka pre reštaurovanie gotického portálu nie je, urobiť ho by znamenalo porušenie pravidiel grantu s rizikom následných sankcií. Škola samotná a ani zriaďovateľ Rímska únia Rádu sv. Uršule na takúto odbornú činnosť podľa Seidla iné peniaze nemajú a ani sa, ako dodal, v ich zháňaní asi angažovať nemienia. "Zvolili sme preto zakonzervovanie, aby sa nález mohol kedykoľvek v budúcnosti odkryť a zreštaurovať," povedal Seidl pre TASR. Dodal, že tento postup je voči pamiatke šetrnejší, pretože nereštaurovaný portál by sa znehodnotil do piatich rokov.
Realizátorka výskumu Jaroslava Žuffová pred dvomi rokmi poukázala na význam nálezu. Verila, že portál, nachádzajúci sa vo výške 130 centimetrov nad dnešným chodníkom i susediace gotické okno budú môcť obdivovať Trnavčania i početní turisti počas návštevy historického centra, ba dokonca, že pokračovanie výskumu prinesie aj ďalšie zaujímavé objavy.
Za súčasnej situácie pre TASR uviedla, že prezentácia stredovekých nálezov na fasádach domov má najmä v Trnave mimoriadny historický význam. Informuje o zachovaní stredovekej zástavby v meste, hoci dnešná podoba domov po početných prestavbách tomu vôbec nenapovedá. Stopy stredoveku sú prezentované na viacerých budovách, napríklad na fasáde západného krídla trnavskej radnice, na tzv. Zelenom dome i vedľajšej Istrobanke, na Wetzlerovom dome i na reštaurácii U býka.
"Na uršulínskom kláštore je prítomnosť stredovekých prvkov obzvlášť dôležitá, lebo vypovedá, že dom stojí popri starobylej komunikácii, smerujúcej k najstaršiemu trnavskému kostolu sv. Mikuláša, a tiež preto, lebo tento významný objekt, pochádzajúci z obdobia mestských počiatkov Trnavy z 13. storočia už v dnešnej podobe nejaví ani stopu poukazujúcu na jeho dávny vznik," konštatovala Žuffová.