TRNAVA. Cyklus Straty a nálezy československého dizajnu odštartuje v utorok 29. apríla o 19. hodine v Synagóge - Centre súčasného umenia prednáška Maroša Schmidta zo Slovenského centra dizajnu v Bratislave.
„Cieľom výstavy je vyvolať v širokej verejnosti záujem o históriu tvarovania a výrobu produktov z daného regiónu a zároveň zozbierať spomienky a fakty pamätníkov formou aktívneho dialógu. Projekt objavuje históriu dizajnu na Slovensku a nachádza nové fakty a súvislosti o známych výrobkoch,“ informovala Galéria Jána Koniarka, ktorá cyklus organizačne zastrešuje.
Doteraz sa OSTBLOK s výstavným projektom objavil v troch mestách a vystavoval celkovo päťkrát.
Prvá výstava bola minulý rok na Ekonomickej univerzite v Bratislave na sympóziu o socialistickej ekonomike, odtiaľ sa presunula do Handlovej.
Pomocou výstavy a dialógu s návštevníkmi sa podarilo zmapovať dejiny Výrobného družstva Mlaď Handlová a objaviť dizajnérku hračiek z Mlade pani Vierku Fábryovú.
Neskôr sa výstavno-prednáškový projekt konal vo Výrobnom družstve Pokrok Žilina. Na komentovanú prehliadku prišiel aj niekdajší tvorca svietidiel Pokroku Pavol Košťán. V Pokroku, ktorý sa už výrobe svietidiel nevenuje, objavili vzorkovník svietidiel, ktorý obsahuje svietidlá zo začiatku výroby v 50. rokoch minulého storočia.
Výstava sa o pár dní nato rozložila na SAV a v študijnom depozitári Slovenského múzea dizajnu v Bratislave, kde má svoje stabilné miesto.
Ambíciou tvorcov projektu je navštíviť všetky významné podniky, výrobné družstvá alebo mestá, ktoré mali výskumno-vývojové oddelenia, v ktorých zamestnávali výtvarných pracovníkov – dizajnérov.
Autor: len-ts