Každý sa totiž obáva „škatuľkovania“ ako blázon či Pezinok. Primárka trnavskej psychiatrie tvrdí, že mnohí svoje psychické problémy podceňujú.
TRNAVA. Kožné oddelenie v trnavskej fakultnej nemocnici (FN) presťahovali do nevyužívaných priestorov za pôrodnicou. Rozšírili tam psychiatriu, ktorá sídli aj o poschodie vyššie. Počet lôžok tohto oddelenia sa tak zvýšil na šesťdesiat.
Podľa primárky psychiatrického oddelenia FN Trnava Dany Šedivej sa v súčasnosti počet „prípadov“ rapídne zvyšuje. Môže za to hektická doba a predlžovanie priemerného veku.
Najväčšie oddelenie v kraji
Do roku 2008 psychiatria v nemocnici nebola, pacienti končili v liečebni v Sokolovciach. V súčasnosti okrem hospitalizácie ponúka toto najväčšie oddelenie v kraji psychologickú a psychiatrickú starostlivosť o pacientov s psychickými problémami z iných oddelení. Do jeho spádovej oblasti patria Skalica, Senica, Myjava, Hlohovec či Piešťany, gro prípadov je z Trnavy.
Aspoň raz za život trpí duševnou poruchou veľká časť populácie. V prvej desiatke najčastejších ochorení na celom svete sú až tri psychického rázu. Depresia, schizofrénia, demencia. V posledných rokoch rastie počet prípadov reaktívnych depresií.
„Ak nehľadíme na ideologicky podtext minulého režimu, ľudia mali počas neho stabilnejšie sociálne zázemie. Základné istoty boli dané, mladí sa zobrali, dostali byt a prácu. Dnes je realitou hypotéka, strach o stratu zamestnania, nízky príjem,“ popísala Šedivá symptómy dnešnej doby. To všetko vytvára obrovský tlak, ktorý sa môže odzrkadliť na duševnom zdraví.
Rastúci počet prípadov súvisí aj s predlžovaním priemerného veku. Zatiaľ čo na začiatku minulého storočia sa pohyboval okolo 50 rokov, dnes je to medzi 70 - 80.
„Ľudia žijú dlhšie aj vďaka medicíne. Vo vyššom veku hrozí mnohým demencia. Predlžovanie veku prináša množstvo sociálnych problémov, keď narastá počet seniorov, ktorí potrebujú zabezpečiť 24-hodinovú opateru. To bude robiť čoraz viac problémov,“ myslí si Šedivá.
Aj duševné choroby sa dajú úspešne liečiť
Nie každý si pripustí, že má problém. A navyše, návštevu psychiatra si mnohí spájajú s predsudkami, frustráciou či škatuľkovaním.
„Ide o štandardné ochorenie. Človek bez problémov vyhľadá pomoc chirurga či kardiológa. Ale hanbí sa vyhľadať psychiatra. Obávajú sa, ako zareaguje okolie, ako sa na nich bude pozerať. A pritom, duševné choroby sú také isté ako iné ochorenia a dajú sa úspešne liečiť,“ vysvetľuje primárka s tým, že tento jav pomaly mizne, ale aj tak to nie je adekvátne tomu, koľko ľudí pomoc skutočne potrebuje a nepríde.
Na vyšetrenie u psychiatra dokonca nepotrebujete ani výmenný lístok. Stačí zaklopať a povedať, čo vás trápi. Čakať, že sa z „toho“ človek vyspí, prípadne zbaví sa problémov na dovolenke, je podľa Šedivej bezpredmetné. Mnoho ľudí sa to však práve týmto spôsobom snaží prekonať.
„Málokto vie, že depresia sa prejavuje aj fyzickou bolesťou alebo že nechutenstvo a poruchy spánku sú prejavmi viacerých porúch. Mnohí pacienti sa k nám dostanú až v stave rezignácie a úplného fyzického vyčerpania, nezriedka na nosidlách. Neliečené depresie a psychózy sú život ohrozujúce stavy, no málokto si to uvedomuje,“ konštatuje Šedivá, ktorá má za sebou 18-ročnú prax.
Päť symptómov, pre ktoré by ste mali vyhľadať odbornú pomoc, podľa primárky vraj neexistuje. Je ich oveľa viac. Psychiatra by ste mali vyhľadať, ak pociťujete smútok a úzkosť, ktorá sa vlečie dlhší čas, poruchy spánku, nič vás neteší, nebaví, ak vás „skolí“ únavový syndróm, prípadne nechuť do jedla či naopak, jeho nadmerné požívanie. Pri silných depresiách sa vraj človek nedokáže ani postaviť z postele. „Ďalej, ak trpí jedinec vidinami, pocitmi ovplyvňovania, hlasmi, ktoré mu hovoria, čo má robiť, prípadne komentujú jeho správanie,“ pokračuje Šedivá s tým, že ide o veľmi závažný problém.
S kazajkou sa ešte nestretla
Ľudia si často spájajú psychiatriu aj so zvieracou kazajkou, drsným personálom či pobytom v zariadení proti svojej vôli. Najmä tí, ktorí videli film Miloša Formana Prelet nad kukučím hniezdom v hlavnej úlohe s Jackom Nicholsonom.
„V dnešnej dobe je zneužitie psychiatrie obdobným spôsobom nepredstaviteľné. Psychiatra vďaka novým možnostiam liečby prešla výraznou humanizáciou, práva pacienta sú chránené zákonom. Zvieracia kazajka sa nepoužíva, zatiaľ som ju videla iba vo filmoch,“ konkretizuje Šedivá. Podľa Šedivej, v posledných rokoch psychiatria postúpila výrazne dopredu ako máloktorý odbor medicíny. Vďačíme za to vývoju nových liekov či komplexnej diagnostike.
„Zhruba pred tridsiatimi rokmi by pacient s nádorom mozgu mohol skončiť na psychiatrii. Napríklad, nádor v čelovej časti sa nemusí prejaviť neurologicky, ale pacient začne trpieť halucináciami,“ spresnila.
V minulosti by skončil práve u nás. Preto každého pacienta s prejavom duševnej poruchy vyšetrí neurológ, internista, doplní sa CT mozgu. Je potrebné vylúčiť, či chorý netrpí telesným ochorením, ktoré sa prejavuje psychickými príznakmi. A na základe týchto výsledkov rozhodnú, či ide o skutočný prípad pre psychiatra.
Na trnavskej psychiatrii končia aj ľudia so samovražednými sklonmi. V posledných rokoch je týchto prípadov pomerne dosť. „Veľkú skupinu tvoria závislí od drog a alkoholu, ale aj obete domáceho násilia. V akútnej fáze choroby pod vplyvom halucinácií a bludov hovoríme o paticky motivovaných pokusoch. Časté sú aj demonštratívne pokusy, keď si dotyční vynucujú pozornosť,“ vymenovala Šedivá.
Čo sa týka diagnóz na oddelení, rovnakým dielom sú zastúpené závislosti, schizofrénia a poruchy nálady. Stúpajúci trend majú demencie.
Občas pomáha aj SBS služba
Ak je pod vplyvom ochorenia pacient agresívny voči personálu, pomáhajú príslušníci SBS. Psychiatria je jedno z mála oddelení, kde nestačí podpísať prepúšťaciu listinu a idete domov. „Keď pacient ohrozuje seba či okolie svojím správaním, nemôžeme ho pustiť domov ani na vlastnú žiadosť. Ak si neuvedomuje svoj stav, mohol by ublížiť sebe alebo okoliu,“ približuje Šedivá. Podmienky presne definuje zákon. Ak pacient nesúhlasí s hospitalizáciou, písomnou formou toto oznamujú okresnému súdu a ten v tejto veci koná ďalej.
„Takýchto prípadov je pomerne dosť, ide hlavne o schizofrenikov, ktorí sú liečení po prvýkrát,“ spresnila primárka s tým, že keď pacient porozumie, z čoho jeho problémy pramenia, tak spolupracuje.
Pacientom je poskytovaná komplexná psychiatrická a psychologická starostlivosť, režimová liečba. Majú k dispozícii knižnicu, posilňovňu.
Na psychiatrickom oddelení majú zriadený denný stacionár. Ide o formu zdravotnej starostlivosti, ktorá je zameraná na pacientov, ktorí nevyžadujú pobyt v nemocnici. Jednou z foriem je ergoterapia, ktorá rozvíja ich kreativitu, zlepšuje sociálnu integráciu a zvyšuje pocit vlastnej hodnoty. Do stacionáru chodia aj tí, ktorí potrebujú zaktivizovať svoje sily.