TRNAVA. Mesto vyčlenilo na zeleň pre tento rok 80-tisíc eur. Najviac, až 50-tisíc, pripadlo na stromy, 20-tisíc eur na kríky a zvyšok na kvetiny. Sadí sa vraj podľa potreby, hlavne v lokalitách, kde je deficit zelene.
„Kvety sadíme najmä v centrálnej mestskej zóne, ale nájdete ich aj na iných miestach, napríklad trvalkové záhony sú v parčíku za daňovým úradom,“ spresnil Pavol Tomašovič, hovorca mesta.
Sadia podľa potreby, reagujú aj na podnety
Mesto si už dvadsať rokov vedie databázu stromov. Výsadbu plánuje vždy dopredu podľa spoločenskej požiadavky či možností konkrétnej lokality. V prvom rade sa dopĺňajú stromy tam, kde sa vyrúbali. Ďalej sa hľadajú nové miesta podľa potreby.
Pri výbere uprednostňujú širší priestor, kde sa vojde viac stromov. Cieľom je vytvoriť oddychové zóny, ktoré zároveň plnia aj spoločenskú funkciu, respektíve sa tam dá stretnúť či posedieť. Okrem iného sa väčší celok jednoduchšie udržuje.
Radnica reaguje aj na podnety od občanov. V takýchto prípadoch sa preverí územný plán mesta na danom mieste, ďalej či sa tam nevyskytujú siete a kto je vlastníkom parcely, kde sa má sadiť. „V minulom roku sme hľadali možnosti dosádzania stromov na rôznych miestach aj na základe občianskych podnetov. Na pozemkoch vo vlastníctve mesta, kde výsadbe neprekážali inžinierske siete, sme už na jeseň vysadili vyše dvestodvadsať stromov a výsadba ďalších stromov bude pokračovať aj v tomto roku,“ vysvetlil hovorca.
Masová výsadba sa tento rok chystá na Linčianskej a na Prednádraží. Len na zeleň, ktorá má pribudnúť v rámci humanizácie sídliska Linčianska, vyčlenili 55-tisíc eur.
Pri výbere druhov stromov prihliadajú na podmienky
„Trnava potrebuje viac zelene, ale nájsť v mestskej zástavbe vhodné miesta na jej dopĺňanie nie je ľahké. Nová zeleň v meste je vždy koncipovaná tak, aby pôsobila čo najlepšie nielen z estetického, ale aj hygienického a klimatického hľadiska,“ dodal Tomašovič.
Pri výbere druhov sa prihliada na to, aby dobre znášali podmienky mestského prostredia, aby pôsobili esteticky v každom ročnom období a aby ich veľkosť v dospelosti bola primeraná danému priestoru.
Letničky sa sadia v máji, ktoré na jeseň dokvitajú. Preto ich nahrádzajú dvojročnými rastlinami a cibuľovinami. „Dvojročky esteticky pôsobia už na jeseň, ale na jar sa rozvinú spolu s jarnými cibuľovinami. Po príchode teplých dní dokvitajú a kolobeh sa opakuje, opäť ich nahrádzame letničkami,“ zreprodukoval Tomašovič slová zamestnancov mestského úradu, ktorí sa o zeleň v Trnave starajú.
Krádeže kvetín ustúpili
Počas sezóny záhony zalievajú, okopávajú a v prípade potreby hnoja. Rovnako sa počas vegetácie starajú aj o stromy a kry, vrátane úprav živých plotov orezávaním. V uplynulých dňoch upravovali zeleň vysadenú v strede kruhového objazdu na križovatke Tamaškovičovej a Zelenečskej.
Kvety či stromy sa v poslednom období vraj nestávajú cieľom vandalov či zlodejov. „Sme radi, že v poslednej dobe ide o ojedinelé prípady. Naposledy ukradli celý živý plot na Tajovského ulici pred zdravotným strediskom a v areáli detského ihriska na Dolných baštách. Obe lokality počas jedného dňa,“ uzavrel Tomašovič.