DUNAJSKÁ STREDA. "Potvrdili to aj domoví dôverníci s ktorými som prednedávnom rokoval," uviedol TASR primátor Zoltán Hájos. Podotkol, že obyvatelia priebežne prinášajú na MsÚ niekoľko užitočných návrhov.
"Ako sa ukázalo, nejde len o problémy zabezpečenia čistoty a poriadku v klietkach pre smetné kontajnery. Upratovanie na verejných priestranstvách od minulého roku vykonáva mestská spoločnosť", konštatoval. Dodal, že vedenie mesta považovalo za nevyhnutné naštartovať projekt s názvom Za čistejšiu Dunajskú Stredu!
Podľa vedúceho technického oddelenia MsÚ Ernőa Lelkesa základom čistoty je zabezpečenie poriadku vo vnútri klietok na smetné kontajnery. "Nikomu sa totiž nechce prejsť ku kontajnerom po rozhádzaných odpadkoch. Najúčinnejším riešením je zamykanie klietok, k tomu je však potrebná súčinnosť domových dôverníkov ako aj obyvateľov. V meste sa podarilo už na 28 miestach vyriešiť túto otázku. Smetné klietky sa zamykajú a sú označené samolepkami," zdôraznil. Pripomenul, že tento systém sa osvedčil na sídlisku Sever II, na Neratovickom námestí ako aj v Ružovom háji. "Výsledkom je príkladný poriadok," podčiarkol Lelkes. Podľa jeho názoru je však neefektívne, ak klietky zamykajú len obyvatelia jedného schodišťa. "Viditeľný výsledok sa dostaví len vtedy, ak sa dohodnú obyvatelia viacerých schodíšť," podčiarkol.
Spoločenstvá, ktoré sa chcú pripojiť k projektu, môžu podať žiadosť na radnicu. Mestský úrad zabezpečí zámok a jeden kľúč. Obyvatelia si môžu urobiť kópiu, následne sa smetné klietky označia nálepkou.
Hájos poukázal na výhody triedenia odpadu. Selektovaný odpad totiž pôjde na ďalšie spracovanie a netreba ho ukladať na skládke. "V tomto prípade mesto nemusí platiť za uloženie odpadu na skládke. V skutočnosti uloženie neseparovaného odpadu na skládkach stojí veľa peňazí a nie odvoz odpadu," uviedol primátor.