Ani to všetko nestačí neporiadnym čitateľom, ktorí si knihy z knižnice nechávajú aj niekoľko rokov.
TRNAVA, HLOHOVEC. Dvanásť až pätnásť upomienok odošle každý deň krajská Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave. Smerujú k čitateľom, ktorí vypožičané knihy nevrátili v stanovenej lehote a ani nepožiadali o jej predĺženie. Za každý deň omeškania a knihu im plne automatizovaný systém vyúčtuje 0,02 eura.
„Niektorí majú resty pár centov, u iných sa sankčný poplatok za oneskorené vrátenie napočíta aj trochu viac. Na všetkých pracoviskách sa pokuty generujú automaticky, ak čitateľ knihy nevráti, po určitom čase benevolencie knižnica začína konať a pristúpi k riaditeľskej upomienke. Tá je poslednou možnosťou vyrovnať si podlžnosti voči knižnici,“ hovorí Benjamína Jakubáčová, zástupkyňa riaditeľky trnavskej knižnice.
Ak má čitateľ podlžnosti voči knižnici,má ďalšie služby podľa nej zablokované. V posledných troch rokoch pristúpila knižnica aj k právnym krokom voči neporiadnym čitateľom.
„Preto sa môže stať, že čitateľovi príde platobný rozkaz na zaplatenie dlhujúcich kníh spolu s vysokými poplatkami,“ povedala Jakubáčová.
Na chémiu čakajú takmer sedem rokov
O niečo benevolentnejší je prístup Mestskej knižnice v Hlohovci. Tá delí neporiadnikov na deti a dospelých, o výške pokuty rozhoduje aj to, či sa do knižnice nevrátila beletria alebo odborná publikácia.
„Ak mešká s vrátením kníh dieťa, za každý mesiac meškania platí 0,30 eura. V oddelení pre dospelých sa platí 0,50 eura za každý mesiac meškania. Výnimkou je odborná literatúra, kde sa platí 0,50 eura za každý mesiac meškania za každú požičanú knihu. Ak napríklad meškáte s vrátením piatich odborných kníh päť mesiacov, zaplatíte pokutu 25 eur,“ vysvetlila vedúca knižnice Helena Pekarovičová.
Výpožičná doba knihy je tu podľa nej jeden mesiac, čitateľ si ju môže dvakrát o mesiac predĺžiť osobne, mailom alebo telefonicky.
„Ak knihu nevráti ani si nepredĺži jej výpožičnú dobu, náš knižničný systém mu vygeneruje upomienku a upozorní na to čitateľa prostredníctvom SMS alebo mailovou správou. Písomné upozornenie listom posiela knižnica až v prípade šiestich respektíve dvanástich mesiacov meškania,“ doplnila Pekarovičová s tým, že súdnu cestu využívajú najmä v prípade, že ide o drahé alebo vzácne knihy.
Najdlhšie požičaná je podľa nej v Hlohovci Organická chémia od autora Pavla Hrnčiara. Tá sa do knižnice nevrátila od 26. septembra 2007.
Pokuty odpustia
Vychádzať čitateľom maximálne v ústrety sa snažia rovnako v Trnave aj v Hlohovci. Komunikovať s knižnicami je preto možné nielen osobne, ale aj elektronicky, v Trnave je čitateľom na viacerých miestach k dispozícii aj bibliobox, do ktorého môžu vrátiť knihy mimootváracích hodín.
Už tradične budú knižnice odpúšťať počas Týždňa slovenských knižníc aj pokuty. Stačí, aby čitatelia prišli so svojimi „dlhodobými výpožičkami“ do knižnice od pondelka 31. marca do piatka 4. apríla.
„Všetky sankčné poplatky sú čitateľovi odpustené. Samozrejme, len v tom prípade, keď knihy v tomto týždni vráti v poriadku. To je pre knižnicu a jej čitateľov najdôležitejšie, pretože na mnohé z nich už čakajú ďalší čitatelia,“ povedala Jakubáčová.
Dlžníkov nezverejnia
V roku 2013 Knižnica Juraja Fándlyho registrovala 13210 čitateľov, zaznamenala 386516 výpožičiek a fyzicky ju navštívilo 147882 záujemcov, čo je priemerne 590 návštevníkov a 1546 výpožičiek denne.
„Zloženie knižničného fondu sa maximálne približuje požiadavkám našich čitateľov. Najmä, čo sa týka beletrie, snažíme sa nakupovať bestsellery, ale i povinnú „odporúčajúcu“ literatúru. Keďže sme verejná knižnica, sme tu pre deti, študentov, seniorov i celoživotne sa vzdelávajúcich ľudí. Podľa toho sa snažíme proporčne rozdeliť náš nákup novej literatúry,“ povedala Jakubáčová. Napriek tomu, že mnohé knihy sa do knižnice nevrátia, ešte prísnejšie kroky tu podnikať neplánujú. Zverejňovať nebudú na svojej internetovej stránke ani zoznam dlžníkov. K tomuto kroku nechce pristúpiť ani knižnica v Hlohovci, podobne ako tá trnavská sa odvoláva na zákon o ochrane osobných údajov. Za celý minulý rok tu registračný poplatok zaplatilo 2604 čitateľov, ktorí v oddelení beletrie najčastejšie siahali po ženských románoch, slovenských spisovateľkách či severských detektívkach. V oddelení odbornej literatúry sú vraj veľmi populárne životopisy osobností, cestopisy a memoáre.
„Hlohovská knižnica má čitateľov takých i onakých. Väčšina z nich si váži služby knižnice a dodržiava výpožičnú dobu kníh. Potom je tu druhá skupina ľudí, ktorí si knihy požičajú a výpožičná doba ich nezaujíma. A nezaujímajú ich ani čitatelia, ktorí na tie knihy čakajú, potrebujú ich napríklad na bakalárske či magisterské práce. A to je smutné,“ hovorí Pekarovičová.
Pre niekoľkých neporiadnikov však nechcú znepríjemňovať pobyt v knižnici ostatným, a preto zatiaľ k žiadnym prísnejším opatreniam ani tu nepristúpili.