Svetový deň vody pripadá už viac ako dvadsať rokov na 22. marca. Trnavská vodárenská spoločnosť sa ho rozhodla osláviť o dva dni skôr bezplatnou analýzou vzoriek vody zo súkromných studní i prehliadkou čističky.
TRNAVA. PIEŠŤANY. Viac ako tretina vzoriek vody, ktoré priniesli minulý rok obyvatelia trnavského kraja do skúšobného laboratória Trnavskej vodárenskej spoločnosti (TAVOS), prekračovala hodnotu limitu pre dusičnany. Z 311 vtedy odovzdaných vzoriek namerali zvýšené hodnoty u 110. Akciu sa vodári rozhodli zopakovať aj tento rok, podobne ako vlani sa sústredili práve na dusičnany.
„Priniesť bolo potrebné 0,2 až 0,5 litra vody v čistej sklenenej nádobe, naplnenej vzorkou až po okraj. Vzhľadom na množstvo vzoriek, kapacity laboratória a náročnosť analýz, sme vyšetrovali kvalitu prinesených vzoriek vôd iba v ukazovateli dusičnany,“ povedala Silvia Antalová zo skúšobného laboratória.
Podľa informácií na internetovej stránke TAVOS mali ľudia pred samotným odberom vodu najprv nechať dostatočne dlho odtiecť a až potom odobrať.
Odporúčania neposkytli
Výsledky z tohto ročníka zatiaľ k dispozícii nemáme, v minulosti sa však okrem individuálnych stretli v TAVOS-e aj s hromadným odberom.
„Napríklad v obci Šípkové ľudia nosili vzorky na obecný úrad a pani starostka nám ich potom priniesla naraz asi štyridsať. Vzhľadom na to, že sme analytické laboratórium, sme ľudí o výsledku skúšky informovali ale odporúčania sme neposkytli,“ povedala Antalová.
Vodu zo studní, ktorá obsahovala viac dusičnanov, totiž podľa nej ľudia nemusia nutne aj piť. Novinkou tohto ročníka bola organizovaná prehliadka čističky odpadových vôd v Piešťanoch, ktorú zorganizovali v dvoch dopoludňajších časoch.
Tvrdá voda
Pitná voda, ktorá k spotrebiteľom prichádza z vodovodnej siete v správe TAVOS, pochádza podľa Antalovej výlučne z podzemných zdrojov a okrem hygienického zabezpečenia nie je nijako upravovaná.
Z hľadiska obsahu vápnika a horčíka sa táto voda radí medzi stredne až veľmi tvrdú, v závislosti od lokality.