Manželia Spálovci z Bohdanoviec nad Trnavou sa už päť rokov venujú ručnej výrobe drevených hračiek. Ich skladačku Noemova archa 2 ocenili aj na výstave Etudy z dreva vo Zvolene, najväčším uznaním je však pre nich radosť detí i dospelých.
TRNAVA. Miesto, kde deti dospievajú a dospelí sa stávajú deťmi. Takéto motto zvolili pre svoju internetovú stránku Drevený svet manželia Andrej a Renáta Spálovci z Bohdanoviec nad Trnavou. Ponúkajú tu ručne vyrábané a maľované drevené hračky, ktoré sa opäť tešia čoraz väčšej obľube.
Figúrky, pohyblivé hračky, drevené skladačky, bábkové divadielka, domčeky na počasie, drevené písmenká a množstvo doplnkov do detských izbičiek. To všetko prechádza rukami manželov, ktorí s hračkami začali pred piatimi rokmi.
Manželia Andrej a Renáta Spálovci s dcérou Luckou.
Pirátska loď.
Od drevených koníkov sa Spálovci postupne prepracovali k širokému spektru hračiek a doplnkov.
Lucka testuje výrobky svojich rodičov.
Skladačku Noemova archa 2 ocenili aj na výstave Etudy z dreva vo Zvolene.
FOTO: ARCHÍV AS
„Od známeho sme dostali možnosť vyskúšať malú cnc frézu. Okrem gravírovania menoviek a iných predmetov sme jedného dňa skúsili vyrezať aj nejaké tvary z drevenej preglejky. Boli sme ohromení, keď sme zistili, čo všetko tá malá fréza dokáže. Vtedy prišiel nápad vyrezať drevené zvieratká na stojančekoch a ručne ich vymaľovať,“ hovorí Andrej Spál.
Ako prvé vyrobili koníky rôznych tvarov a farieb pre ich dcéru Lucku a 13. septembra 2009 sa predstavili verejnosti na Trnavskom jarmoku, kde zožali veľký úspech.
Pirátska loď aj Noemova archa
Od drevených koníkov sa Spálovci postupne prepracovali k širokému spektru hračiek a doplnkov.
„Keď už bolo koníkov viac, zistili sme, že potrebujú stajňu, neskôr zopár stromčekov, ohradu. Potom sme vyrobili ďalšie zvieratká a postupne vznikla celá farma... a už sme jednoducho nemohli prestať,“ hovorí s úsmevom Andrej Spál.
Dnes sú podľa neho najviac žiadané skladačky v podobe pirátskej lode či Noemovej archy. Tie sú zložené z viacerých častí, pričom každá ukrýva ďalšie postavičky a súčasti.
„S Noemovou archou 2 sme mali česť predstaviť sa na výstave Etudy z dreva, ktorú každoročne usporadúva Lesnícke a drevárske múzeum Zvolen. Naša skladačka dostala uznanie, čo nás veľmi potešilo,“ povedal sympatický Bohdanovčan, ktorý inšpiráciu čerpá nielen z vlastnej fantázie, ale aj zo starých kníh a časopisov či priamo od zákazníkov.
„Dostávame aj objednávky na veci, ktoré sme ešte nerobili a veľmi radi sa im venujeme. Sú spestrením našej tvorby. Sami zákazníci nám takto vnuknú nápady na hračky, s ktorými sa hrávali v detstve,“ doplnil Andrej.
Mravčia práca
Všetky hračky a figúrky, ktoré Drevený svet ponúka, sú vyrobené zo zdravotne neškodných materiálov. Od celobukovej stolárskej preglejky, ktorá je výrobcom odporúčaná na výrobu hračiek, cez lepidlo, farby a finálny lak, všetky majú certifikát na použitie na detské hračky a dokonca na predmety, ktoré môžu prichádzať do priameho styku s potravinami.
Dôslednosť a trpezlivosť je potrebná nielen pri výbere materiálov, ale aj pri samotnej výrobe. Hoci vyrezanie figúrky, začistenie hrán a nalepenie podstavca zaberie iba niekoľko minút, oveľa náročnejšie je ručné maľovanie a lakovanie.
„Pri každej farbe je potrebné počkať, kým zaschne, a až potom je možné aplikovať ďalšiu. Možno si teraz budete vedieť predstaviť, čo to znamená, keď má výsledná figúrka vestu s gombíkmi, opasok s prackou a ďalšie drobné detaily. Keďže štandardná výška figúrky z našej ponuky je 6,5 centimetra, niekedy je potrebná naozaj veľká trpezlivosť, “ usmieva sa Andrej.
Láska v dreve
V minulosti boli drevené hračky vzácnosťou, boli darom, ktorý niekto vyrobil a vložil do nich svoju lásku. To isté robia aj Spálovci.
„Práve to ručné začisťovanie každej súčiastky, zrazenie hrán brúsnym papierom, lepenie súčiastok dohromady, trpezlivé maľovanie každého detailu, desiatky a desiatky láskyplných dotykov a nakoniec ten krásny pocit, keď figúrku alebo výrobok zabalíme a odošleme niekomu, kto naň už netrpezlivo čaká - to sú tie veci, ktoré nikdy žiadny stroj nenahradí,“ hovorí Andrej.
Z jeho odpovedí cítiť, že svoju prácu má naozaj rád. Oceňujú to aj zákazníci, ktorí čoraz častejšie siahajú namiesto po plastových po drevených hračkách. To aj napriek tomu, že ručná výroba bude vždy o niečo drahšia.