Starú, nepoužívanú maštaľ s eternitovou strechou v Opoji vlastní Farma Majcichov. Starosta už vlastníka nehnuteľnosti viackrát písomne vyzval, zatiaľ sa nič nezmenilo. Ľudia z bytovky chcú spísať petíciu.
TRNAVA, OPOJ. Rozpadávajúca sa maštaľ bez oplotenia v blízkosti bytových domov, takzvaných rakúskych bytoviek v Opoji, znepokojuje jej obyvateľov.
Okrem nie príliš vábneho výhľadu z okien na chátrajúcu nehnuteľnosť bielej farby ich oveľa viac zaujíma, kto ju odstráni. Strecha z eternitu, ktorého súčasťou je aj zakázaný azbest, sa pomaly rozpadáva.
Zatiaľ nič nepomohlo
Obyvatelia dotknutých bytoviek sa s problémom už viackrát obrátili na starostu obce Opoj, mnohí si zisťovali informácie po vlastnej línii. Tí sa nakoniec obrátili aj na nás.
„Strecha poškodzuje naše zdravie a nikto s tým nič nerobí. Eternitové škridly sa už rozpadávajú a ľahký a neviditeľný azbest nám tu môže poletovať vo vzduchu,“ dodáva Igor (34) z Opoja s tým, že vzdušnou čiarou k streche maštale to má asi dvadsať metrov. Aj napriek nebezpečnému azbestu, ktorý je už roky zakázané používať ako stavebný materiál pre jeho karciogénne účinky, sa s maštaľou nič nerobí. „Objekt je navyše nezabezpečený, chýba oplotenie,“ tvrdí Igor. V troch bytovkách býva viac ako sto ľudí, väčšinou rodiny s malými deťmi. Uvažujú nad spísaním petície.
Maštaľ postavili ešte niekedy v 70. rokoch, vzhľadom na jej súčasný stav i aktuálny územný plán svojmu pôvodnému zámeru už nikdy slúžiť nebude. Starosta obce Opoj Alojz Matúš o probléme vie, snažil sa ho riešiť už viackrát. Pôvodne myslel, že tam budú parkovacie miesta pre tamojších obyvateľov bytoviek.
Zložité vlastnícke pomery
Maštaľ vlastní Farma Majcichov (FM), pozemok zasa štyria súkromní vlastníci. „Trikrát som písomne upozorňoval vedenie FM, aby s tým niečo robilo,“ hovorí Matúš.
Nič sa však doteraz neurobilo. Priznáva, že FM mu maštaľ zadarmo ponúkla, ale pokiaľ bude starostom, nič také nespraví. „Nezoberiem si to na zodpovednosť. Búracie práce sme odhadli na viac ako 17-tisíc eur, v rozpočte nemáme na to peniaze,“ vysvetľuje starosta. Eternitovú strechu, ktorej súčasťou je aj azbest, musí rozobrať špecializovaná firma za prísnych podmienok.
Ďalej by museli rozobrať aj samotnú maštaľ, vyviezť odpad a pozemok skultivovať. Pozemok, ktorý nevlastní obec. Podľa starostových slov - nemysliteľné. Dotknutých vlastníkov Matúš v minulosti už viackrát oslovil, no ani jeden neprejavil o jeho predaj záujem. Niektorí obyvatelia bytoviek si už vo viacerých firmách zisťovali, koľko by odstránenie takej strechy stálo. Najvýhodnejšie ponuky sa vraj pohybujú okolo 6-tisíc eur. Nie sú tam však zarátané likvidácia maštale či vyčistenie pozemku.
Problém je v štádiu riešenia
O rozpadávajúcej sa maštali sme informovali aj vedenie FM. „Problematika budovy je v štádiu riešenia, pričom do úvahy pripadajú v zásade dve,“ informuje Juraj Lábady, člen dozornej rady FM.
Po prvé, predaj respektíve darovanie budovy vhodnému investorovi, ktorý by budovu, lokalitu vedel rozvíjať v zmysle platného územného plánu obce Opoj. „Toto riešenie preferujeme. Je však podmienené okrem iného aj dohodou s vlastníkmi pozemkov v danej lokalite,“ dodáva Lábady. To druhé pozostáva z odstránenia budovy v ich réžii, podľa Lábadyho v súčasnosti zvažujú vhodný postup a preverujú výšku potrebných nákladov.
Strecha sa už rozpadáva
Miroslav Adamčík z odboru starostlivosti o životné prostredie (ŽP) na Obvodnom úrade v Trnave nás informoval, že keďže ide o stavbu, akékoľvek zásahy sú možné iba so súhlasom príslušného stavebného úradu, v tomto prípade obce Opoj.
„Páky nemáme žiadne. Konať musí stavebný úrad, môže vydať nariadenie na jej likvidáciu, ale stavba musí nejako ohrozovať zdravie,“ radí Adamčík.
Podľa jeho slov bola stavba riadne skolaudovaná, eternitová strecha nie je odpad. Ním sa stane, keď sa začne rozpadávať. Až vtedy to bude riešiť ŽP.
„Ak sa azbestová doska zlomí, čiastočky azbestu sa dostanú do vzduchu, vtedy je nebezpečný a zdraviu škodlivý,“ vysvetľuje Adamčík.
Informovali sme ho, že predmetná stavba tieto kritériá spĺňa. Krytina sa na viacerých miestach už rozpadáva. S podnetom by sa už občania mali obrátiť priamo na odbor ŽP.
FOTO AUTOR: 9 X (PB, IS)