Radnica sa plánuje pustiť do humanizácie viac ako jedného hektára v centre najväčšieho trnavského sídliska. Niektorí ľudia sa obávajú, že sa tam v lete budú zhromažďovať asociáli.
TRNAVA. To, že sa na Linčianskej od jej vzniku koncom sedemdesiatych rokov veľa nespravilo, nám potvrdilo viacero obyvateľov tohto najväčšieho trnavského sídliska.
Do leta plánuje radnica rozbehnúť humanizáciu časti pri obchodnom centre. Plocha s výmerou viac ako jedného hektára by mala dostať novú kultúrnejšiu tvár.
Veľa sa toho na Linčianskej nezmenilo
„Bývam na sídlisku Linčianska už od roku1976 anákupné centrum či jeho okolie je stále také isté, ako keď som sa tam nasťahovala,“ hovorí Eva z Golianovej. Až na zateplené činžiaky s farebnou fasádou, ktoré aspoň v posledných rokoch trochu oživili inak fádne prostredie, tu takmer nič nové pre ľudí nepribudlo.
„Linčianska je stále rovnaká. Iba na chodníkoch či cestách pribudli diery,“ dodáva Eva s tým, že radnica sa mala zamerať práve na ne. „Myslím si, a určite nie som jediná, že prioritou na Linčianskej by mala byť hlavná cesta a oprava chodníkov pri obchodoch,“ dopĺňa.
Čo sa týka pripravovanej humanizácie podotkla, že oddychové zóny s lavičkami na Linčianskej sú síce pekné, ale väčšinou ich okupujú neprispôsobiví spoluobčania. Hlavne v lete.
Aj Peter z Jiráskovej býva na sídlisku od jeho vzniku. Akýkoľvek zásah, ktorý by mohol spríjemniť prostredie Linčianskej, vníma jednoznačne pozitívne. Aj on je však trocha skeptický ohľadne lavičiek. Pred ich činžiakom to bol vraj v minulosti problém.
„V lete vo večerných hodinách pravidelne posedávali na lavičkách skupinky mladých, ktorí tam hulákali väčšinou až do rána. Lavičky sa nakoniec museli dať preč,“ hovorí.
Lavičky vítajú hlavne mamičkyči dôchodcovia
Jozef Čavojský, mestský poslanec za obvod Linčianska, označil plánovanú humanizáciu za veľmi potrebnú. Aj pre jestvujúci zaplátaný a nerovný chodník, chýbajúcu zeleň či nedostatok miest na sedenie. Ešte pred tromi rokmi na žiadosť tunajších dôchodcov a mamičiek s malými deťmi inicioval, aby sa na ploche, ktorá sa má najbližšie humanizovať, osadili aspoň dve lavičky aj so smetným košom. Vraj na skúšku.
„Neboli tam žiadne problémy, funguje to, časom sa pridali ďalšie dve,“ tvrdí Čavojský, ktorý zároveň súhlasil, že miesta na sedenie v iných častiach sídliska sú hlavne v lete obľúbenou destináciou neprispôsobivých a vo večerných hodinách zasa rôznych skupiniek mladých ľudí. V takýchto prípadoch kontaktuje Čavojský mestských policajtov, ktorí podľa jeho slov okamžite reagujú. Viac lavičiek v novom projekte jednoznačne podporuje.
Chodníky, lavičky, zeleň, in-line dráha
Na vymedzenom území by mali pribudnúť nové chodníky, odpočinkové plochy, lavičky. Ďalej cyklochodník, osvetlenie a zeleň. Odrastené stromy ponechajú. V dôvodovej správe k humanizácii sa okrem iného uvádza, že dotknutý priestor je čiastočne schátraný, architektúra a pešie plochy sú nerekonštruované. Nejestvuje tam ani výraznejší peší alebo oddychový priestor.
„Humanizácia bude pozostávať z doplnenia prepojovacích nových chodníkov, vytvorenia nových odpočinkových plôch so sedením a príslušným mobiliárom, nového cyklochodníka, osvetlenia a doplnenia novej zelene,“ píše sa v zámere. Pribudnúť by mala aj in-line trasa pre deti. Odpadkové koše či stojany na bicykle sú samozrejmosťou.
Cena závisí od elektronickej aukcie
Humanizáciu plánujú rozbehnúť v priebehu apríla, dokončiť niekedy v novembri. Cenu celej humanizácie predbežne odhadli na 230-tisíc eur. 140-tisíc plánujú použiť na chodník, mobiliár a cyklochodník, 35-tisíc eur na osvetlenie a na zeleň ďalších 55-tisíc eur.
V rozpočte mesta však na ňu vyčlenili iba 150-tisíc eur. Podľa Dušana Béreša z odboru investičnej výstavby sa cenu budú snažiť znížiť v rámci elektronickej aukcie. Ak však vysúťažená cena bude vyššia ako spomínaných 150-tisíc eur, čo bude nasledovať sa bude podľa Béreša riešiť až potom. Podľa projektu počas výstavby sa nebudú objavovať negatívne vplyvy na okolie. Podľa zámeru sa ani nevyskytuje žiadny zdroj hluku, ktorý by nepriaznivo vplýval na obytné prostredie.