TRNAVA.
Milan Špak (1977) je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a Technickej univerzity v Košiciach. Pre trnavskú inštaláciu sú mu inšpiráciou pohnuté dejiny štátnosti a kultúry Tibetu. "Na pozadí národnej traumy z anexie a genocídy, zoči-voči strate politickej, kultúrnej a náboženskej autonómie tibetského ľudu sa otázka o zmysle vynára s osobitnou naliehavosťou. Avšak skôr ako na politickú rovinu, autor poukazuje na osobnú rovinu dejinných udalostí, ktorých paralely nachádzame v rôznych podobách v rôznych regiónoch, kultúrach a civilizáciách," uviedol kurátor výstavy Martin Dojčár.
Spolu 55 prázdnych mníšskych rúch inštalovaných v priestore synagógy je pripomienkou stoviek živých pochodní Tibeťanov, ktorí dobrovoľne obetovali svoje životy od krvavého potlačenia tibetského národného povstania v roku 1959, ale aj desaťtisícov bezmenných popravených a umučených. "Číslo 55 zároveň symbolicky pripomína 55 rokov absencie politickej, kultúrnej a náboženskej autonómie.
Názov inštalácie, tradičné tibetské zvolanie Lha Gyalo (Víťazstvo bohom), súčasne naznačuje, že rezignácia nemusí byť konečnou odpoveďou na krízu, nech je akákoľvek politická, kultúrna či osobná, ale kríza sa môže stať podnetom k osobnej transformácii, k obráteniu životného pohybu a postihnutiu hlbšieho zmyslu existencie," dodal kurátor. Dnešná vernisáž o 18. hodine bude spojená s videoprojekciou a prezentáciou fotografií z autorovej cesty do Tibetu.