TRNAVA. Most cez Trnávku na Mikovíniho ulici je problémový už dlhé roky. Po výdatnejších zrážkach voda z mosta neodteká, zostáva na vozovke a vytvára aj potenciálne nebezpečenstvo aquaplaningu, pri ktorom dochádza k zníženiu ovládateľnosti motorového vozidla.
Odtrhol tam kryt z motora
Minulý týždeň na most opäť upozorňovali aj v Zelenej vlne - dopravnom servise pre motoristov na rozhlasovej stanici Slovensko 1. Nabádali vodičov k väčšej opatrnosti pri prejazde. Na moste zažil svoje aj Trnavčan Braňo, ktorý tadiaľ zvyčajne jazdí. Keď však zaprší, celej Mikovíniho ulici vrátane mosta sa radšej vyhýba. „Raz tam stálo toľko vody, že pri prejazde cez most som odtrhol spodný plastový kryt motora. Navyše som mal otvorené okno, oproti idúce auto mi šplechlo dovnútra asi za vedro vody,“ dodáva s úsmevom. Vtedy mu vraj do smiechu nebolo.
„Odjakživa to tam je tak, nikdy sa s tým nič nerobilo,“ hovorí Braňo. Problém s odtekaním dažďovej vody existuje už dlhé roky, vyhrotiť sa mohol v poslednom období. Po osadení príkazovej značky ešte v máji musia totiž všetky kamióny prichádzajúce do Trnavy po Bratislavskej, prejsť cez Linčiansku a následne cez Mikovíniho ulicu i spomínaný most.
Diagnostiku mosta dalo mesto vypracovať minulý rok, jej výsledky ho označili za dobrý. Okrem iného zistila, že počas jeho užívania sa začali objavovať poruchy mostného objektu, funkčnosti a životnosti niektorých konštrukčných prvkov. Statika mosta je ale podľa diagnostiky v poriadku.
Most na Mikovíniho ulici v Trnave.
Zle riešené odvodnenie
„Diagnostika potvrdila, že nie sú najšťastnejšie vyriešené niektoré detaily. Napríklad odvodnenie a odvedenie zrážkových vôd z vozovky je zabezpečené cez dodatočne zrealizované rigoly v konštrukcii chodníka,“ tvrdí Marián Novák z Mestského úradu v Trnave.
Zabezpečenie bezpečnosti mosta si podľa jeho slov bude vyžadovať vypracovanie sanačného projektu konštrukčných prvkov a najmä kompletnú výmenu mostného zvršku. Aj po odkrytí dosky nosnej konštrukcie sa predpokladá s jej sanáciou.
Na základe výsledkov diagnostiky príprava musí prebehnúť v krátkom čase, najneskôr do troch rokov. „Projekt detailne zadefinuje rozsah prác potrebných na odstránenie nedostatkov, ako aj výšku potrebných finančných prostriedkov. Budeme iniciovať zaradenie týchto prác do návrhu pri príprave rozpočtu na nasledujúce obdobie,“ dodáva Novák.
Zlé odvodnenie znižuje životnosť mosta
Podľa Petra Paulíka, odborníka na mosty zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, spomínaný most na prvý pohľad vyzerá, že je v dobrom stave.
Na margo zlého odvodnenia mostovky poznamenal, že výrazne znižuje životnosť mostnej konštrukcie, a preto je potrebné tomu venovať zvýšenú pozornosť. „V žiadnom prípade by voda na moste nemala stáť, ak to tak je, tak potom odvodnenie nie je navrhnuté, respektíve prevedené správne. Bežne sa pri krátkych mostoch voda odvádza rigolom pri rímsach mimo mostného objektu,“ vysvetľuje Paulík s tým, že pri dlhších mostoch sa odvodnenie zasa realizuje prostredníctvom mostných odvodňovačov, ktoré by mali byť napojené na zberné potrubie a na odlučovač ropných látok tak, aby sa tieto nedostávali do vodného toku pod mostom.
„Samozrejme, staršie mosty nie sú takto riešené. Najvhodnejšia bude zrejme spomínaná rekonštrukcia mostného zvršku,“ uzatvára.
Plánovanú opravu mosta musia ešte odsúhlasiť mestskí poslanci.