TRNAVA. Do porady poslaneckých klubov a odkladu uznesenia po prestávke vyústilo uplynulý týždeň prerokovávanie bodu o predaji pozemku spoločnosti TIR Petroleum. Rokovalo o ňom trnavské mestské zastupiteľstvo, ktorého sa zúčastnil aj poslanec Národnej rady a obyvateľ Kopánky Jozef Viskupič. Ten sa snažil poslancov presvedčiť, aby v prípade tohto predaja „zatiahli ručnú brzdu“ a priamy predaj zmenili na verejnú súťaž.
Jeho argumenty, ani vystúpenie zástupcu spoločnosti, ktorá mala v minulosti záujem postaviť benzínku o niekoľko desiatok metrov ďalej, však rozhodnutie poslancov nezmenilo. Vyžiadali si síce čas na poradu poslaneckých klubov, nakoniec však prijali uznesenie v rovnakej podobe ako bolo navrhnuté.
Na pozemku sa dnes podľa Bytríka Stanka hromadí odpad. MAPA: MESTO TRNAVA
Spoločnosť TIR Petroleum tak dostala pozemok s rozlohou viac ako šesťsto metrov štvorcových za necelých 61-tisíc eur. Poslanci ju však zaviazali k tomu, aby investovala aj do úpravy vjazdu a oplotenia priľahlého zberného dvora.
Viskupič: Prehra obyvateľov
Rozhodnutiu o predaji pozemku ako prípadu hodného osobitného zreteľa predchádzala zmena územného plánu. Ten pôvodne územie neďaleko rodinných domov, na ktorom sa už v tom čase nachádzal zberný dvor, vymedzoval ako plochu parkov. Zmenu schválili poslanci v septembri minulého roku a z parku sa stala zmiešaná komerčno-podnikateľská zóna.
„Verejný záujem v tomto prípade jednoznačne prehral. Materiál, ktorý schválili poslanci, má mnohé chyby a znamená to, že z mestskej zelene sa stane na Kopánke pumpa kontajnerového typu,“ povedal po utorkovom rokovaní Viskupič. Ten plánuje primátora Trnavy požiadať otvoreným listom o to, aby predaj nepodpísal a celá vec sa otvorila nanovo.
„Mesto sa zbavuje pozemku nie na verejnoprospešný účel priamym predajom. Priame predaje vždy vyvolávajú otázky a tu podľa môjho názoru neexistuje žiadna objektívna príčina na priamy predaj. Vieme, že sú tu minimálne dvaja záujemcovia, čo by mohlo vo verejnej súťaži vygenerovať vyššiu cenu,“ povedal Viskupič, na ktorého sa mali so žiadosťou o pomoc obrátiť aj ďalší obyvatelia Kopánky.
Dôvod, pre ktorý sa ozvali až teraz, je vraj ten, že minuloročnú zmenu územného plánu si nevšimli. „Ľudia sa boja, že túto benzínku budú využívať ťažké mechanizmy a kamióny, ktoré potrebujú veľa paliva. Environmentálna a dopravná záťaž z obchvatu sa tak posunie bližšie k obydliam Kopánky,“ povedal Viskupič.
Stanko: Priamy predaj je opodstatnený
S Viskupičovými vyhláseniami o úbytku verejnej zelene nesúhlasil už na rokovaní viceprimátor Bystrík Stanko, ktorý zastupiteľstvo pre chorobu primátora viedol.
„Teraz nemeníme územný plán, ale predávame pozemok za cenu podľa znaleckého posudku. Nebude tu vyrúbaný jediný strom, naopak, úpravou zberného dvora mesto získa. Evidujeme množstvo podnetov od obyvateľov, že sa na tejto ploche hromadí odpad, ktorý tam ľudia navážajú mimo otváracích hodín dvora,“ povedal Stanko.
Priamy predaj obhajoval na tlačovej konferencii po zastupiteľstve, kde sa vyjadril, že iná forma by bola zo strany mesta neseriózna.
„Oslovila nás firma TIR Petroleum, že by mala na tomto zarastenom a v podstate nevyužívanom pozemku záujem vybudovať čerpaciu stanicu. Bolo by zo strany mesta neseriózne, keby myšlienku tejto spoločnosti vyfúklo a dalo to do verejnej súťaže. Dôvod hodný osobitného zreteľa je teda v tom, že je to niečia myšlienka,“ povedal Stanko, ktorý poukázal na podobné prípady z minulosti, keď pozemky mesto rovnako poskytlo bez verejnej súťaže. Ide napríklad o tenisový areál na Slávii alebo športové centrum Pohoda.