TRNAVA. K celosvetovej iniciatíve UICC sa aj tento rok pripojila Liga proti rakovine a spolu s ďalšími 155 krajinami si pripomenula význam boja proti onkologickým ochoreniam aj prostredníctvom tohto dňa.
Cieľom tejto iniciatívy je zachrániť milióny ľudských životov prostredníctvom zvýšenia povedomia o možnostiach predchádzania rakovine a odstránením predsudkov, mýtov, ktoré sa s týmto ochorením spájajú.
Odstránenie mýtov
Tohtoročný Svetový deň proti rakovine sa preto zameral na 5. bod Svetovej deklarácie, vydanej UICC: Odstránenie škodlivých mýtov a mylných predstáv o rakovine. V tomto duchu bola 4. februára v priestoroch materiálovotechnologickej fakulty so sídlom v Trnave zorganizovaná prednáška „Mýty o rakovine“.
Zvýšenie povedomia v oblasti onkologických ochorení priniesla na fakultu v Trnave vážená žena, prezidentka OZ Liga proti rakovine, MUDr. Eva Siracká, DrSc.
V prednáške sa tiež zamerala na odstránenie kľúčových mýtov: O rakovine sa nepotrebujeme rozprávať; Neexistujú žiadne príznaky a symptómy rakoviny; Proti rakovine nič nezmôžem; Nemám nárok na onkologickú starostlivosť.
Liga proti rakovine sa prostredníctvom rôznych aktivít zameriava na prevenciu a odstraňovanie mýtov nielen 4. februára, ale počas celého roka. A to prostredníctvom poradenstva na Linke pomoci, vydávaním edukačných materiálov zameraných na konkrétne ochorenia a prevenciu a v neposlednom rade aj každoročne realizovaných edukačných a preventívnych kampaní, ktoré upozorňujú na známe rizikové faktory.
Edukácia v oblasti onkologických ochorení a šírenie osvety medzi ľuďmi môže totiž viesť k pozitívnym zmenám nielen v živote pacientov, ale aj celej spoločnosti.
Digital Factory Workshop (01)
V rámci workshopu bol začiatkom februára predstavený koncept „Digitálny podnik“ – virtuálny obraz reálnej výroby a logistiky prostredníctvom procesov vo virtuálnom prostredí a vybrané SW nástroje balíka Tecnomatix®. Hlavným cieľom projektu „Zvýšenie technickej vedomostnej základne a praktických zručností pedagógov a študentov UPIM v rámci koncepcie „Digitálny podnik““ je zvýšiť technickú vedomostnú základňu a praktické zručnosti pedagógov a študentov UPIM s dôrazom na inovatívnosť s prepojením s praxou v automobilovom priemysle.
V nadväznosti na predstavený koncept bol následne prezentovaný samotný projekt, jeho ciele, fázy, projektový tím a výstupy. Do projektu sa zapojilo 15 študentov zo všetkých stupňov štúdia MTF STU, ktorí sa tak začlenili do projektového tímu.
V súčasnosti prebieha ich vzdelávanie a aktívna participácia na jednotlivých aktivitách projektu. Niektorí z nich si po prvýkrát vyskúšajú rolu člena projektového tímu.
Projekt je financovaný z prostriedkov Nadácie Volkswagen Slovakia z grantového programu „Rozvíjať techniko(o)u“.