Menej kolotočov, stánky roztrúsené v bočných uličkách a jarmočisko preťaté rozostavanou pešou zónou. Napriek všetkým týmto zmenám zarobilo mesto Trnava na tradičnom jarmoku viac ako 58-tisíc eur.
TRNAVA.Netradičné miesta, rozpačití stánkari, remeselníci rozdelení staveniskom a ľudia, ktorí za jarmočnou zábavou nachodili celé kilometre. Septembrový jarmok, ktorý radnica po prvýkrát pripravila v nových lokalitách, sa stretol s rozporuplnými reakciami verejnosti. Kým niektorí boli spokojní, že sa nemusia tlačiť, iným sa zdalo jarmočisko priveľké a zle značené.
Nič z toho však neovplyvnilo tržby, ktoré podujatie prinieslo do mestskej pokladnice. Po odrátaní všetkých výdavkov zarobila radnica na jarmočníkoch viac ako 58-tisíc eur, plánovaný zisk tak prekročila dvojnásobne.
Drahá kabeláž
Mestu sa v porovnaní s rokom 2012 podarilo vybrať viac od stánkarov (spolu 127 649 eur), paradoxne aj od kolotočiarov (30 112 eur) a viac získalo aj na poplatkoch za elektrickú prípojku (1550 eur).
Pre rozsiahle jarmočisko sa však oproti minulosti výrazne navýšili náklady na montáž elektrických rozvodov (nárast o 4600 eur) a takmer dvojnásobok dala radnica aj za propagáciu, inzerciu, tlač a plagáty (spolu 1364 eur).
Lacné nebolo ani ozvučenie jarmočiska, na ktoré muselo mesto dodatočne vydeliť ďalších 1280 eur.
Jarmoku sa vlani zúčastnilo celkom 421 komerčných predajcov, pre ktorých vytvorili 431 predajných miest. Pre občerstvenie ich vyčlenili štyridsať, v osemnástich stánkoch dostali priestor komerční predajcovia s remeselnými výrobkami a 246 stánkov obsadili priamo ľudoví remeselníci.
Občerstvovacie zóny sa osvedčili
Po prvom ročníku v nových lokalitách vyhodnotilo mesto aj rozmiestnenie stánkov a pripravilo odporúčania pre ďalší ročník jarmoku. Občerstvovacie centrá sa podľa správy, ktorú dostávajú na utorkové rokovanie mestskí poslanci, na parkovisku pri Bernolákovej bráne a pri „Agris-e“ osvedčili.
„Rozmiestnenie občerstvenia v nových lokalitách neprinieslo žiadne väčšie problémy, či negatívne reakcie. Odporúčame preto zachovať tieto nové lokality aj pre ďalšie konania jarmoku. Napriek výrazným obavám zo strany zástupcov obytných domov, bývajúcich tesne pri Bernolákovej bráne, sme nezaznamenali jediné negatívne stanovisko, ani prejav nespokojnosti či iného nesúhlasu,“ píše sa v správe.
Rovnako by na svojich miestach mali zostať aj stánky komerčných predajcov, okrem tých, ktoré boli umiestnené na Námestí SNP pred súdom a Evanjelickým domom. „Tieto lokality sa u predajcov nestretli s pozitívnym ohlasom. Navrhujeme posilniť elektrické prípojky v tých úsekoch, kde sú umiestňovaní predajcovia, ktorí potrebujú väčší príkon,“ hovorí správa.
Problémy s remeselníkmi
Stánky remeselníkov, ktoré majú na jarmoku prevahu, spôsobili mestu komplikácie už v septembri. Pre rekonštrukciu Hlavnej ulice ich mesto rozdelilo do Bernolákovho parku, Divadelnej a časti Františkánskej ulice, na Trojičné námestie a do časti ulice Pekárska a Hviezdoslavova.
Remeselníkov z parku však museli hneď v druhý deň jarmoku pre sťažnosti presťahovať do centra mesta. „V tejto súvislosti je potrebné poznamenať, že sa neosvedčilo ani roztiahnutie jarmočniska na časť ulice Františkánska či Pekárska, preto by sme v ďalších rokoch neodporúčali umiestňovať remeselníkov v tejto lokalite,“ píše sa v správe.
Ako zlý nápad sa ukázalo aj rozmiestnenie stánkov na Hviezdoslavovej ulici, kde sa miešali s účinkujúcimi a klientmi pošty.
Po skončení rekonštrukcie Hlavnej ulice sa remeselníci vrátia opäť do týchto priestorov a na Trojičné námestie. Nový povrch pešej zóny by mal byť chránený vhodným výberom remeselníkov a stánkami, ktoré nebudú ukotvené do dlažby.