Galéria Jána Koniarka (GJK) v Trnave pod vedením riaditeľa Róberta Němečka s konečnou platnosťou umiestnila sochu Gea (Iris) na vhodný podstavec.
TRNAVA. Kópiu sochy Jána Koniarka v umelom kameni s názvom "Gea", či presnejšie "Iris", ktorú autor vytvoril v roku 1926, daroval galérii Štefan Lomnický v roku 1977. Socha vážiaca viac ako 700 kg bola najprv ozdobou parku pred galériou a neskôr po reštaurátorskej obnove a konzervácii, ktorú vykonal Pavol Rodzenák v roku 2011, sa stala obdivovaným exponátom v stálej expozícii galérie. Informovala TASR z GJK Zuzana Dohnalová.
Ako povedala, umelecké dielo bolo pôvodne nainštalované na zemi, čo je pre sochu tohto formátu nevhodná výška. Galéria nechala vytvoriť špeciálnu oceľovú konštrukciu a drevené opláštenie sokla, avšak pre náročnosť inštalácie sa pristúpilo k osadeniu až teraz. "Technickí zamestnanci na podnet riaditeľa vytvorili závesný žeriav, ktorým sochu zdvihli a osadili na novovytvorený podstavec. Návštevníci môžu obdivovať toto jedinečné umelecké dielo od 7. februára z novej perspektívy," ozrejmila Dohnalová.
Iris je v gréckej mytológii znázornená ako prekrásna dievčina - posol rýchlych správ, ako dúha, symbol nádeje a prísľubu lepších časov. Bola dcérou boha Thaumanta a Elektry. Vydatá bola za Zephyrusa - boha vetra. Iris mala dovolené vstupovať do podsvetia a prinášať posvätnú vodu z rieky Styx. Smrteľníci sa k nej utiekajú v bolestiach s nádejou na skoré utíšenie všetkého zlého. Legenda hovorí, že kto sa dotkne jej obnaženého kolena, Iris splní jeho želanie.