Za poriadok na stojiskách zmluvne zodpovedá ASA.
TRNAVA. Rozsypané odpadky či plné igelitové vrecia vedľa košov, staré televízory, stavebný materiál z prestavby bytu či záchodové misy.
Aj taká je realita viacerých stojísk na trnavských sídliskách. Neporiadok v okolí kontajnerov rieši aj všeobecné záväzné nariadenie. Ten, kto odpad nedáva do určených nádob, dopúšťa sa priestupku. Pokuta sa pohybuje do 33 eur.
Problémy sú na sídliskách
Viacerí obyvatelia sídlisk poukazujú najmä na asociálov, ktorí denne vyťahujú z kontajnerov odpadky. Čo sa im nehodí, často vraj odhodia bokom. Na takéto zaobchádzanie s odpadkami upozornil aj čitateľ Fredy zo sídliska Prednádražie. Ten kategorizoval tri skupiny vyberačov.
„Rómovia sa hrabú a berú oblečenie, elektro či hocijaké drobnosti. Takmer vždy sa hrabú vo vnútri. Nikdy som nevidel, že by niečo vyhadzovali,“ popisuje Fredy, ktorý situáciu na stojisku pred vlastným činžiakom často sleduje.
Do druhej skupiny zaradil bezdomovcov, ktorí vraj hľadajú hocičo, ale rovnako ako Rómovia, hrabú sa vo vnútri a väčšinou nič nevyhadzujú. „Najhorší sú na alkohole závislí asociáli. Tí, čo stoja denne pred obchodom a popíjajú čučo. Vyťahujú igelitové vrecia, roztrhajú ich a hľadajú, čo sa dá speňažiť,“ dodáva. Prednedávnom osobne takú dvojicu napomenul, no aj tak po sebe neupratali.
Na podobné správanie už niekoľkokrát upozornil aj mestský poslanec za obvod Linčianska Jozef Čavojský. Pre odpad mimo košov sa v nedávnej minulosti na sídlisku premnožili potkany. Na Jiráskovej počas minulého roka deratizovali až štyrikrát.
Neporiadok robia aj domáci
„Neprispôsobivé osoby sa najčastejšie hrabú v odpadkoch vo večerných hodinách a skoro ráno,“ hovorí Čavojský. Na to, čo po nich zostáva, už viackrát upovedomil mestskú políciu i poslancov.
Neporiadok na stojiskách však podľa jeho slov nerobí iba táto sociálna skupina. Pred smetiakmi často končia aj nepotrebné chladničky, televízne obrazovky, práčky či stavebný odpad. Väčšinou ich tam prinesú domáci, ktorým sa nechce merať cestu do najbližšieho zberného dvora. V Trnave ich je pritom sedem. „Každý občan si musí uvedomiť, že je zodpovedný za vlastný odpad,“ konštatuje Čavojský.
S podnetom sme sa obrátili na náčelníka mestskej polície Igora Kelešiho. Najčastejšie sa vraj objavuje práve na Linčianskej. „Po zistení skutkového stavu je náročné nájsť priestupcu. Skôr nám ľudia ohlasujú nadrozmerný odpad, keď niektorí občania vyhadzujú ku stojiskám rôzne veci po rekonštrukcii bytov, prípadne starý nábytok,“ opisuje Keleši. V takýchto prípadoch je priestupcu podstatne jednoduchšie identifikovať a riešiť.
„Pomerne často sa nám stáva, že sa neprispôsobiví snažia vyberať zberné kontajnery na šatstvo. Evidujeme už dva prípady, keď sa deti zasekli priamo v kontajneroch pri vyberaní,“ ozrejmuje Keleši.
Za poriadok zodpovedá ASA
Za poriadok na stojiskách zmluvne zodpovedá ASA. O problémoch s čistotou na stojiskách vedia, zákaz či pokuta vraj nič neriešia. Ľudovít Púček, riaditeľ trnavskej ASA tvrdí, že treba posilniť hliadky mestskej polície.
„Podľa našich informácií sa kontajnery vyberajú organizovane, vždy v určitých časových intervaloch príde iný človek,“ hovorí Púček. Niektorí sa vraj iba prehrabú a vytiahnu to, čo sa im hodí, druhí hľadajú tak, že veci vyhadzujú pred smetiak.
Aj Púček tvrdí, že neporiadok na stojiskách nerobia iba oni. „Prispievajú k tomu aj ostatní občania tým, že odkladajú nepotrebné väčšie veci vedľa kontajnerov, hoci by mali využívať zberné dvory. Ďalej posielajú vyniesť smeti malé deti, ktoré často nedočiahnu na kontajner a polovica skončí na zemi,“ dodáva.
ASA má v zmluve s mestom zakotvené, že zodpovedá za čistotu stojísk v čase vyprázdňovania nádob. „Naše zberové vozidlá sú vybavené metlou aj lopatou a obsluha má povinnosť pozametať okolo kontajnerov po ich vysypaní. Nikto však nepočítal s takým stavom, aký je,“ vysvetľuje Púček.
Mimo kontajnerov býva toho priveľa. „Nie vždy to potom časovo vychádza, ale minimálne jedenkrát do týždňa to naši pracovníci robia,“ dodáva. Osádky vraj pravidelne kontrolujú. „Ak si občania myslia, že niektoré stojisko je v tomto ohľade zanedbané, pokojne môžu zatelefonovať k nám alebo na mestský úrad,“ ponúka Púček.
Problém sa dá riešiť podľa jeho slov iba posilnením hliadok mestskej polície. „Vo viacerých krajinách, ale aj na Slovensku, existuje aj poriadková polícia. Chodia bez uniformy a vykonávajú dohľad. Potom je tu výchova v školách. A v neposlednom rade aj v ľuďoch. Aby upozornil suseda, že niečo nerobí správne,“ uzatvára.
Občianska stráž pôsobí od začiatku tohto roka aj v Dunajskej Strede. Kontrolujú nočný pokoj od desiatej večer do rána na najproblémovejšom sídlisku. Ak niečo zaregistrujú, volajú políciu. Dvojice vraj hliadkujú na sídlisku, kde sa často kradne benzín a bezdomovci vyhadzujú odpad z kontajnerov.