HLOHOVEC. Je jedna hodina popoludní a primátor Hlohovca Peter Dvoran (KDH) prerušuje rokovanie mestského zastupiteľstva.
Ako vždy v tomto čase poslanci na chvíľu prepúšťajú mikrofón v sále obyvateľom mesta.
Do diskusie sa ich hlási viac, kritizujú rozširovanie skládky, dlhy miestnej nemocnice či podozrivý výber náčelníka mestskej polície. Tak prebiehalo posledné rokovanie hlohoveckého zastupiteľstva v decembri.
Vo štvrtok však budú poslanci rozhodovať o zmene rokovacieho poriadku, ktorá môže znamenať koniec kritických vystúpení občanov.
Náhubkový zákon
Primátor zastupiteľstvu predkladá návrh, podľa ktorého bude môcť odňať slovo každému, kto bude dehonestovať jeho, poslancov alebo zamestnancov mesta. A tiež tomu, kto bude prednášať „nepravdivé, zavádzajúce, rozporuplné a ťažko overiteľné skutočnosti alebo neobjektívny názor na veci verejné“.
Hlohovčan a riaditeľ Inštitútu pre verejné otázky Miroslav Kollár, ktorý na zasadaniach zastupiteľstva často kriticky vystupuje, hovorí o náhubkovom nariadení.
„Takto upravený spôsob vystupovania dáva jednému človeku absolútnu moc posúdiť, čo je pravdivé a čo objektívne.“
Kollár upozorňuje, že už aj tak obmedzená účasť obyvateľov na rozhodovaní sa ešte zhorší. Hlohovčania už aj dnes môžu vystúpiť iba v presne stanovenom čase, často až po schválení sporných bodov. Primátor im na otázky neodpovedá priamo, ale dodatočne cez mestskú televíziu.
Nový poriadok má navyše obmedziť každého rečníka na jedno najviac desaťminútové vystúpenie, čo im znemožní reagovať.
Dvoran tvrdí, že zmenu poriadku si vyžiadali poslanci, ktorí sa cítili vystúpeniami občanov hanení.
„Padali napríklad vyjadrenia, ako niekto rozkráda mesto a to bez akýchkoľvek dôkazov,“ hovorí. „Nikto nebude obmedzovaný, ak bude slušný a nebude šíriť obvinenia, ktoré sa nezakladajú na pravde.“
Neželané pocity
Nové pravidlá obhajujú aj poslanci Smeru, ktorí v meste tvoria s KDH koalíciu.
„Má to len jediný cieľ, že nechceme, aby občan na rokovaní prednášal len svoje vlastné pocity bez toho, aby povedal niečo racionálne,“ vraví viceprimátor Ján Tassy zo Smeru. Obyvatelia sa podľa neho nezriedka prišli len vyrozprávať.
Právnička Zuzana Čaputová, ktorá spolupracuje so združením Via Iuris, však upozorňuje, že nové znenie sa môže dať ľahko zneužiť.
„Sú tam veľmi neurčité právne pojmy, ktoré poskytujú veľký priestor na svojvôľu primátora.“
„Môže to viesť k tomu, že názory odlišujúce sa od hlavného prúdu nedostanú priestor, čo je v rozpore s pluralitou názorov. Poslanci sa majú rozhodovať informovane a k tomu môže prispieť aj názor občana,“ dodáva Čaputová.
Protestovať sa zajtra chystá aj Združenie občanov miest a obcí Slovenska.
Jeho predseda Vladimír Špánik považuje podobný prístup na úrovni okresného mesta za zarážajúci. „Skôr mi to pripomína pomery v niektorých menších obciach, kde si starosta často robí, čo chce,“ hovorí.