TRNAVA. Galéria Jána Koniarka v Trnave ponúkne aj tento rok svojim návštevníkom okrem výstavnej činnosti a aktivít výtvarného charakteru aj ďalšie sprievodné podujatia.
Odštartuje ich už 13. februára koncert hudobnej formácie Musica Medica (SK/UK) v zložení Boris Čellár a Rami Shaafi. Záujemcovia sa tak budú môcť započúvať nielen do zvukov gitary a hrdelného spevu, ale aj harmonických nástrojov z celého sveta ako didgeridoo, drumble, tibetské spievajúce misky, indiánske flauty, symfonické gongy, zvonkohry a iné.
„Nadžánrový hudobný projekt Musica Medica je spojením osobností z rôznych kútov umeleckého sveta. Dvoch profesionálov spojila prapôvodná, častokrát opomínaná myšlienka, že hudobný obsah má v prvom rade pozdvihnúť náladu, ducha človeka,“ povedala PR manažérka galérie Zuzana Dohnálová.
Interpreti Musica Medica však podľa nej neostávajú len v tejto rovine, ale sú presvedčení, že hudba má schopnosť pôsobiť na fyzickej úrovni a môže tak zlepšovať zdravotný stav.
„Hudobník je v tomto prípade sprostredkovateľom, ktorý svojou hrou oživuje vibrácie tónov a tieto pôsobia blahodarne nielen ako zvukový zážitok, ale aj ako skutočné vlny frekvencií na ľudské telo,“ doplnila Dohnálová.
Vo svojej tvorbe sa hudobníci obracajú k zvukovým formám, ktoré majú pôvod v tradíciách pôvodných obyvateľov našej planéty, no neboja sa ich spájať so súčasnými piesňovými formami, harmóniami a pulzom dnešnej doby.
„Rami Shaafi, ktorý prežil väčšiu časť života v Anglicku, ovláda techniku alikvótneho spievania a tiež techniky hry na nástroje staré niekoľko tisíc rokov. V hudobnej fúzii sa spájajú so zvukom gitár, beat boxu a elektronických efektov súčasnosti, ktoré prináša jazzman Boris Čellár,“ doplnila Dohnálová s tým, že pre hudobnú formu je typická úplná improvizácia, všetky skladby vznikajú v momente aktu.
Autor: len-ts