TRNAVA. Práce na štvrtej etape obnovy pešej zóny v Trnave sa rozbehli. Po niekoľkotýždňovej prestávke robotníci opäť nastúpili, čaká ich posledný úsek od predajne Baťa po Kostol sv. Heleny.
Minulý piatok oplotili stavenisko, od pondelka začali s rozoberaním pôvodných prvkov mobiliáru a odstraňovaním zelene. Podľa Dušana Béreša z odboru investičnej výstavby mrazivé počasie v tejto fáze neovplyvňuje priebeh prác.
Rozoberať asfalt sa dá aj pri mínusových teplotách, problémom by bolo vraj iba veľa snehu. V prípade kalamity by museli práce zrejme prerušiť, pretože by to okrem iného zvyšovalo náklady za jeho odvoz.
Kráľovská fontána - žula a bronz
Nad skorším rozbehnutím prác ešte v januári sa neuvažovalo. Ani napriek prekvapivo klimaticky vhodnej prvej polovici mesiaca. Robotníci sa podľa zmluvy pustili do finálnej časti od začiatku februára.
Na minulotýždňovom spoločnom stretnutí so zhotoviteľom kráľovskej fontány za účasti primátora Vladimíra Butka i architekta Dušana Dóku predstavili na mestskom úrade maketu fontány v pomere 1:10. Zhotoviteľ asi najväčšieho diela na novej pešej sa zároveň zaručil, že do konca riadneho termínu, polovice mája, bude hotová. Odlievať jednotlivé jej časti by mali začať už vo februári, s jej postupnou montážou chcú začať v priebehu marca. Podľa Dóku ide o fontánu so sochárskym dielom. Najdôležitejšie budú nielen vodné, ale aj svetelné efekty. Korpus fontány bude z leštenej žuly, dielo bude z bronzu.
V strede sochárskeho diela bude sedemnásť trysiek aj s farebným osvetlením a na ploche ďalších deväť. Okrem iného aj hmlové trysky, ktoré budú vytvárať hmlovinu - možnosť osvieženia hlavne počas horúceho leta.
V zime bude fontána svietiť na modro, v hornej časti diela budú vsadené štyri farebné kamene, ktoré budú vytvárať svetelný efekt.
Okrem kráľovskej fontány bude na pešej ešte takzvaná stĺpcová fontána v dolnej časti zóny a dve pitné fontánky. Najväčšia a najdrahšia bude kráľovská fontána. Zvyšné sú podstatne lacnejšie.
„V súčasnosti prebiehajú i súťaže na malé umelecké diela, ktoré oživia priestor pešej zóny. Ide napríklad o vyznačenie trasy sprievodu mestského kata a odsúdených v dlažbe, pri vlajkosláve sa budú inštalovať bronzové platne s erbami 9 partnerských miest Trnavy a pred radnicou bude umiestnený 1,5metrový mestský znak s geografickými údajmi,“ opisuje Béreš.
Pešia zóna - 10-tisíc metrov štvorcových
Podľa Béreša nedostatkov po dvoch etapách už nie je veľa, väčšinu z nich opravia až po celkovom dokončení. Ide vraj o drobnosti, ktoré by mohli pokaziť celkový dojem. „Ani zatiaľ posledná tretia etapa ešte nie je prevzatá pre nedostatky týkajúce sa dlažby,“ dodáva Béreš s tým, že dodávateľ si je vedomý, že všetko upraví do požadovanej kvality. Veľa nerovností sa ukáže ešte po zimnom období.
„Ide o veľkú plochu, takmer 10-tisíc metrov štvorcových, preto je pochopiteľné, že všetko nedosadne tak, ako má. Do polovice mája to však dajú všetko do poriadku,“ vysvetľuje Béreš. Na celú pešiu sa po jej dokončení vzťahuje aj päťročná záručná doba. Okrem doloženia nového povrchu na poslednej časti zóny ešte zostáva vysadiť zeleň a namontovať umelecké prvky.
Dodávateľom osvetlenia a iluminácie za takmer pol milióna eur je spoločnosť Siemens. S opravou pešej sa začalo ešte minulý rok v apríli. Obnovu za približne 2 milióny eur hradí mesto z vlastného rozpočtu.
„Definitívne dokončenie pešej zóny je naplánované do 15. mája s tým, že ďalšie 2-3 týždne bude prebiehať preberanie 4.etapy a kolaudácia celého diela,“ uzatvára Béreš.