TRNAVA. Na mladíka, ktorý detektorom kovov prehľadával okolie železničnej trate v Šelpiciach, poukázal istý archeológ, ktorý zavolal políciu.
„Na základe podozrenia z trestnej činnosti vykonali príslušníci trnavskej kriminálnej polície domovú prehliadku v rodinnom dome v Boleráze. Po preverení okolností a získaní dostatočných informácií dostala polícia na ňu súhlas,“ informovala o prípade Martina Kredatusová, krajská policajná hovorkyňa. Podozrenie z poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva sa potvrdilo.
„Polícia za účasti špecialistu na kultúrne dedičstvo z Prezídia Policajného zboru zaistila v dielni pri dome a v obývačke niekoľko stoviek mincí z rôznych období a desiatky archeologických artefaktov,“ dodala Kredatusová.
Unikátne nálezy
Sošky, krížiky, prstienky, kovové hroty do šípov, sekery a rôzne poľnohospodárske a remeselnícke náradie a nástroje z viacerých období od praveku až po novovek. Spolu určite viac ako tisíc nálezov identifikoval najprv Peter Grznár z Krajského pamiatkového úradu (KPU) v Trnave. Polícia ho prizvala ako doborníka, aby určil, ktoré predmety je potrebné zadržať.
"Nálezy ešte nie sú presne roztriedené a datované. Môžeme však povedať, že najviac ich pochádzalo z obdobia novoveku. Išlo najmä o časti odevov ako gombíky a pracky, potom prstene, prívesky a stovky mincí. Okrem toho sa v zbierke tohto detektoristu nachádzali aj hroty a čepele z doby kamennej, z obdobia asi päť- až osemtisíc rokov pred našim letopočtom," povedal Grznár.
Medzi najvzácnejšie kusy patrili včasnostredoveké slovanské sekery, niektoré aj bojové, a vtedajšie platidlo hrivna. "Niektoré veci sme doposiaľ poznali z literatúry, ale na vastné oči sme ich nevideli. Nepatria medzi bežné," povedal Grznár.
Lokality tají
Podľa našich informácií sa obvinený 22-ročný mladík odmieta priznať a prezradiť, kde artefakty objavil. Podľa ďalšieho archeológa KPU Matúša Sládka tak ich vedecká hodnota klesá, odborníci však predpokladajú, že časť z nich pochádza z neďalekého náleziska Molpír v Smoleniciach.
"Je však pravdepodobné, že sa mu podarilo objaviť aj doposiaľ neprebádané lokality. Na Molpír, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, ukazujú najmä nájdené skýtske hroty šípov z doby železnej. Podobné tu už v minulosti boli objavené," povedal Sládok.
Podľa Grznára, ktorý bol pri domovej prehliadke, nič nepoukazuje na to, že by sa jednalo o odborníka. V dome nenašli žiadnu literatúru, mladík pravdepodobne čerpal informácie o artefaktoch z inernetu.
"Mal tam aj kamene, ktoré nepatrili medzi nálezy. Domnieval sa, že sú opracované, ale neboli," doplnil Grznár.
Prepadnú štátu
„Všetky zaistené predmety patriace do kultúrneho dedičstva sa podrobia znaleckému skúmaniu na archeologickom ústave. Polícia zaistila aj dva detektory kovov, ktoré sa tiež podrobia expertíze na zistenie lokalít, v ktorých podozrivý zbieral predmety,“ povedala policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.
V prípade, že by prišlo k obvineniu a preukázaniu viny, hrozí mladému detektoristovi väzenie najviac na päť rokov. Nálezy by sa stali majetkom štátu a do správy by ich dostal Pamiatkový úrad SR.
foto: KR PZ TT