Vodná nádrž Suchá nad Parnou či Boleráz boli počas minulých víkendov obsadené rybármi.
TRNAVA. Ak po pretrvávajúcom teplom úvode roka príde náhle ochladenie, populácii rýb v Trnavskom okrese by to nemalo uškodiť, tvrdí Marián Lužák zo Slovenského rybárskeho zväzu.
S Povodím Váhu majú už dohodnuté, že hladiny vodných tokov a nádrží zostanú v súčasných číslach. Aj rybár Michal z Trnavy nám potvrdil, že ohrozenie ikier mrazmi je nepravdepodobné, voda má totiž maximálne päť stupňov Celzia a pri tejto teplote sa u nás netrie žiadna ryba.
Mnoho rybárov sa z teplého počasia raduje. Vodné nádrže ako napríklad Suchá, Boleráz, Dolné Dubové sú v tomto období dosť frekventované. Nájsť si miesto počas predchádzajúcich víkendov bolo dosť náročné.
Pokiaľ voda nezamrzne, chytať sa dá
Podľa Igora (34), ktorý sa rybárčeniu venuje odmalička, ryby sú síce menej aktívne, ale žerú. Pokiaľ vraj nezamrzne voda, chytať sa dá.
Najlepšie vraj idú momentálne kapry. „Minulý víkend som bol na Suchovskej priehrade a bol problém si nájsť vôbec miesto. Chodím si tak na tri-štyri hodiny zachytať,“ dodáva s tým, že aj keď sú plusové teploty, stáť pri vode nie je žiadny komfort. Rybár Michal je v zimných mesiacoch zvyknutý chytať na tečúcich tokoch. „Je síce náročnejšie zistiť, kde sa ryba nachádza, ale kto chodí k vode a má aký-taký prehľad, tak sa dá skvele zaloviť aj v tomto období,“ tvrdí Michal.
Čo sa týka našich priehrad, respektíve stojatej vody, na jeseň sa pravidelne vysádza kapor a ten sa po uplynutí mesačnej ochrannej doby môže začať loviť. „Väčšinou však býva voda už zamrznutá a rybári musia čakať na oteplenie či jar. Ale tento rok je to inak. Voda nezamrzla a popri rybároch lovia ryby aj kormorány,“ dodáva Michal.
Kormorány sú veľký problém
Podľa Lužáka kormorány predstavujú pre vodné plochy nielen v Trnavskom okrese najväčšiu katastrofu. Na „trnavských“ vodách ich evidujú približne päť rokov. Ide o sťahovavé vtáky, ktoré k nám prišli zo Škandinávie prezimovať. Podľa Lužáka problém s kormoránmi majú aj okolité štáty, respektíve celá stredná Európa.
„Na našich priehradách ich plašíme pyrotechnikou, s miestnymi poľovnými združeniami máme dohodnutý ich odstrel na základe výnimky ministerstva životného prostredia,“ vysvetľuje Lužák. Výnimka platí vždy od októbra do marca.
Jeden kormorán priemerne zožerie pol kilogramu rýb denne. „Kŕdeľ v Suchej rátal približne päťsto jedincov, to je asi250 kilogramovmalých rýb denne. Ak to vynásobíme počtom dní, keď nie sú hladiny zamrznuté, vyjde nám obrovské číslo. Osobne si myslím, že kormorán bude tento rok problém číslo jeden,“ tvrdí Michal s tým, že na istom českom rybárskom serveri sa dočítal, že v minulom roku bolo množstvo zožratých rýb kormoránom väčšie ako to, ktoré si privlastnili rybári.
Kormorán zaútočí na všetko, čo sa mu zmestí do zobáka. Podľa Lužáka mu u nás „chutia“ malí kapry, nepohrdne ani malou štukou či zubáčom. Má ostrý zobák, čo sa mu nepodarí chytiť, minimálne zraní. Väčším násadám vraj neublíži.