PIEŠŤANY. Úplná uzávierka Krajinského mosta v Piešťanoch počas jeho nevyhnutnej opravy vyvolala vážne diskusie.
Primátor Piešťan Remo Cicutto rokoval s predsedom Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Tiborom Mikušom. Ozvali sa aj starostovia okolitých obcí, ktorí županovi adresovali otvorený list.
Bojujú za náhradný most
„Sme rozčarovaní a sklamaní, že rozhodli bez nás, nikto z Trnavského samosprávneho kraja nepovažoval za potrebné s nami rokovať,“ vysvetlil dôvody nespokojnosti pre agentúru Sita Martin Adamča, starosta Ratnoviec.
Primátor Cicutto zvolal v súvislosti s uzávierkou mosta pracovné stretnutie s dotknutými inštitúciami. „Na stretnutí riaditeľ Slovenských liečebných kúpeľov súhlasil s využitím Kolonádového mosta na prejazd záchrannej služby a zároveň s odstavením hasičského vozidla na kúpeľnom ostrove, ktoré by bolo v prípade potreby v pohotovosti. Mesto zároveň na stretnutí investora požiadalo preveriť možnosť zrealizovania náhradného premostenia rieky Váh,“ píše sa na mestekej stránke Piešťan.
Stretnúť sa plánuje aj s ministrom obrany Martinom Glváčom, aby podrobne prediskutoval možnosti realizácie pontónového mosta.
Župa sa vyjadrila jasne
Pontónový most zamietli, je vraj pridrahý. „V rámci prípravy rekonštrukcie bolo analyzované aj provizórne pontónové premostenie Váhu ako nerealizovateľný variant z technických, legislatívnych a ekonomických dôvodov,“ vysvetľuje Patrik Velšic, hovorca kraja.
Pri poslednej väčšej oprave mosta v roku 1991, keď bol most taktiež úplne uzavretý, armádny 300-metrový pontónový most cez Váh bol. Išlo však o vojenské cvičenie.
„Pre toto premostenie bolo potrebné vybudovať nájazdové rampy k premosteniu, čo v súčasnosti na základe celkových zmien v legislatíve a zmien majetkových pomerov vlastníkov dotknutých pozemkov nie je možné. Iné umiestnenie premostenia na rieke neprichádza do úvahy,“ dodáva Velšic.
„Správa údržby ciest TTSK prevádzkovala v minulosti pontónový most v Moravskom Svätom Jáne na rieke Morava, takže má skúsenosti s prevádzkou tohto druhu zariadenia. Len samotné vybudovanie a prevádzka tohto mosta počas rekonštrukcie by stála približne 100-tisíc eur a ďalších 200-tisíc eur sú predpokladané náklady na vybudovanie príjazdových ciest a nájazdov a ich následné zrušenie, čo je viac ako predstavujú náklady určené na túto časť rekonštrukcie,“ spresňuje Velšic. Tá sa pohybuje okolo 215-tisíc eur.
Pracovať budú 24 hodín denne
V súčasnosti prebieha verejná súťaž na zhotoviteľa. Ten bude okrem iného zmluvne zaviazaný vykonávať práce 24 hodín denne.
„Účelom je skrátiť predpokladanú dobu prác na čo najkratší čas. Bez komplikácií by to mohli stihnúť do 5 týždňov,“ spresňuje Velšic. Autobusová doprava bude riešená zastávkami na oboch stranách mosta s tým, že cestujúci budú nútení využiť na prechod cez Váh funkčnú lávku pre peších.
Vodičov čakajú desiatky kilometrov dlhé obchádzky cez Hlohovec a cez diaľničný privádzač pri Lúke nad Váhom. Ak si zvolíte túto obchádzku, musíte mať diaľničnú známku.