TRNAVA. Zaujímavých mladých dizajnérov máme vraj v Trnave dosť, možností, ako sa prezentovať, už pomenej. Aspoň to tvrdia grafická dizajnérka Maruška Marušíková a módna dizajnérka Martina Vrábelová, ktoré koncom minulého roka zorganizovali výstavno predajný trh Dizajn TU.
Pestrú ponuku tvorili dizajnéri a tvorcovia z Trnavy a okolia. Hand made trh mal úspech, podobných šancí vraj v Trnave veľa nie je.
Tvorcov máme aj u nás
„Je veľmi ťažké definovať hranice dizajnu, remesla a umenia, ale pri výbere predajcov sme sa snažili zohľadniť, aby ich produkty boli niečím inovatívne, čerstvé a prinášali potenciálnemu kupcovi pridanú hodnotu,“ tvrdí Marušíková. Navštívili už viacero podobných akcií v zahraničí, hlavne v susedných Čechách.
„Zaujímavých mladých tvorcov máme aj u nás. A určite aj ľudí, ktorí by uprednostnili nákup ich výrobkov pred nákupom v klasických obchodoch či centrách. Chýba už len miesto, kde by sa stretli,“ vysvetľuje s tým, že s nákupom hand made vecí cez internet to skrátka nie je ono.
Trnava má podľa nej pritom veľký potenciál. Žije tu viac ako 65-tisíc obyvateľov, je tu viacero vysokých škôl. „A preto by mal byť v meste prislúchajúci počet kultúrnych podujatí s naozajstnou umeleckou hodnotou a fungujúcich priestorov venovaných aj dizajnu, výtvarnému umeniu, šperkom či keramike,“ myslí si Marušíková
„Prečo v krajskom meste nie je ani príležitostne vidieť či možnosť kúpiť si súčasné umenie a dizajn? Prečo sa nemajú kde mladí umelci, tvorcovia a dizajnéri prezentovať? Prečo vždy musíme chodiť za všetkým do Bratislavy či do zahraničia? Prečo mladí kreatívni ľudia z Trnavy odchádzajú?“ rečnícky popisuje dôvody, prečo sa do podujatia takéhoto typu vôbec pustili. V porovnaní so susedným Českom je ich počet jednoducho neporovnateľný
„Niekto by mohol povedať, že na kultúru nie sú v tejto dobe peniaze. No už aj starí Gréci vedeli, aká je dôležitá rovnováha medzi duchom a telom. Spoločnosť bez morálnych hodnôt kríva, prosperujúce sú také spoločnosti, ktoré sú vyspelé aj intelektuálne,“ filozofuje. Maruška vyštudovala pedagogiku, odbor prírodopis - výtvarná výchova v Trnave, neskôr školu umenia a dizajnu v španielskej Barcelone. Po šiestich rokov sa vrátila domov do rodnej Trnavy. Martina zasa vyštudovala odevný dizajn v Trenčíne.
Chcú pokračovať ďalej
Po kladnej odozve chcú s organizovaním podujatia Dizajn TU! pokračovať aj v budúcnosti. Ich prianím je zorganizovať ho viackrát do roka. Napríklad pred fašiangami, letom, Halloweenom či Vianocami. „Každopádne chceme, aby Trnava mala čoraz viac priestorov venovaných umeniu, kultúre a dizajnu a budeme sa snažiť spraviť všetko pre to, aby to tak bolo,“ s entuziazmom dodáva na záver Martina.
V budúcnosti nevylučujú spoluprácu s niektorým z občianskych združení (OZ). Podľa Marušíkovej, v posledných rokoch vznikli v Trnave viaceré OZ z pohnútok, podobným tým ich. Za úspešné projekty osožné pre mesto považuje Experiment Orbis, Bercajgel, Publikum, skupiny Kubík či Labužé z Chtelnice.