Dôvodom podľa galeristu Norberta Šlachtu bolo ukončenie nájomnej zmluvy s vlastníkom objektu.
TRNAVA. K začiatku roka 2014 ohlásila Max Gallery v Trnave ukončenie aktivít v Malej synagóge. Kultúrny stánok pôsobil v exkluzívne zreštaurovanej ortodoxnej synagóge na Haulíkovej ulici viac ako tri roky.
Spoločenské dianie v meste obohatil o zaujímavé, najmä fotografické výstavy a koncerty prevažne menšinových žánrov a stal sa vyhľadávaným cieľom návštevníkom aj pre osobité fluidum stavebnej pamiatky.
Max Gallery však chce vo svojich aktivitách v Trnave pokračovať. "Po dohode s niektorými hotelovými zariadeniami by som chcel robiť výstavy a koncerty rôzneho zamerania v ich priestoroch, v divadle by som si vedel predstaviť cyklus abonentných koncertov vážnej hudby," povedal Šlachta.
Na premietanie filmov plánuje využívať letné otvorené priestory. "Som vďačný, že som mohol využívať čarovné priestory synagógy, samotný tento fakt mi otváral dvere u umelcov," dodal Šlachta.
Od roku 2010 pravidelne dával príležitosť významným maliarom, fotografom, ale aj hudobníkom, len v poslednom čase to boli mená ako Jan Saudek, Jindřich Šreit, Ľubo Špirko, Miloš Nemec, Karol Benický, Karol Kállay, Pavel Pecha. Vystúpili Jiří Stivín, Laco Lučenič, Maok, Slovenská komorný orchester Bohdana Warchala, Michal Bugala Band, Jana Andevska, Marek Rajt Quartet, Presburger Klezmer Band a ďalší, konali sa čítačky či Festival srbského filmu a ďalšie.
Vlastník synagógy Renntax, s. r. o., ešte zatiaľ nemá úplne spresnenú predstavu, na čo bude Malá synagóga ďalej slúžiť. "Sú dve možnosti," povedal Šimon Štefunko zo spoločnosti. Buď sa dohodnú s niektorým zo záujemcov o prenájom a vtedy prichádzajú do úvahy aj iné ako kultúrne aktivity, alebo budú mať synagógu vo vlastnej réžii a nadviažu na výstavy či koncerty. Prinajmenšom sa tak udeje vo februári, keď je naplánované prvé z koncertných vystúpení.
Ortodoxnú synagógu postavili v Trnave hneď vedľa Veľkej synagógy status quo v roku 1896. Podľa ortodoxného zvyku pôsobí stavba zvonku skromne, je bez veží, ale ukrýva impozantné vnútro. Po vojne slúžila na rôzne účely, aj ako sklad. Po náročnej rekonštrukcii jej nový vlastník vrátil pôvodný vzhľad, doplnený modernými prvkami.