Mladého Trnavčana uchvátili mince

Mário Slezák má 21 rokov a už tri roky sa venuje netypickému koníčku. Z modelovacej plastelíny a sadry vyrába odliatky, ktoré, ako dúfa, sa raz stanú predlohou pre pamätnú mincu.

Mário Slezák tvorí modely mincí pre Národnú banku Slovenska.Mário Slezák tvorí modely mincí pre Národnú banku Slovenska. (Zdroj: LENKA ŠTEPÁNEKOVÁ)

Odmenu od národnej banky dostal viackrát, na svoju prvú realizovanú mincu však stále čaká.

TRNAVA. Rodený Trnavčan, ktorého osud zavial do Kremnice na strednú školu úžitkového výtvarníctva. Práve tu, v meste slávnom pre svoju mincovňu, po prvýkrát pričuchol k modelovacej plastelíne a návrhy pamätných mincí sa stali jeho srdcovkou. Ako taký návrh vzniká, čo všetko na to človek potrebuje a čo ho na tom vlastne baví, porozprával MY Trnavským novinám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mincová tvorba nepatrí práve medzi tradičné záľuby. Ako ste sa k tomu dostali?

SkryťVypnúť reklamu

- K tomuto, dá sa povedať, remeslu, ma priviedol môj učiteľ na strednej škole Pavel Károly. Hoci som chodil na odbor rytectvo, ktoré nemá s mincovou tvorbou veľa spoločného, mimo hodín školskej dochádzky sa mi venoval. Chodil som k nemu po rady a postupne sa zdokonaľoval. On sám sa tiež mincovej tvorbe venuje a Národná banka Slovenska mu už realizovala niekoľko návrhov.

Priniesli ste nám na ukážku aj niekoľko vašich modelov. Vyzerajú ako biele taniere s nízkym reliéfom. Ako vlastne takýto sadrový odliatok vzniká?

- Samotnému modelu predchádzajú skice, kde si návrh rozkreslím. Motívy volím podľa zadanej témy, niektorým sa venujem detailne, iné improvizujem až priamo na podkladovom tanieri. Ten si predstavte ako prázdnu plochu natretú šelakom (živicovým náterom, pozn. red.). Naň potom dávam špeciálnu modelársku plastelínu, z ktorej už podľa návrhu tvorím samotný reliéf. Používam pritom rôzne nástroje, špachtle a rydlá, ktorými plastelínu modelujem.

SkryťVypnúť reklamu

V čom je tá plastelína špeciálna?

- Musí sa najprv uvariť. Idú do nej prímesky sadry, včelí vosk, normálna plastelína z obchodu a parafín. Hneď ako sa to uvarí, odleje sa plastelína napríklad na plech vyložený fóliou. Keď vychladne, odkrojí si každý, koľko potrebuje, stláčaním v ruke kúsok zahreje a môže modelovať.

Plastelínou na podkladovom tanieri sa však výroba modelu nekončí. Čo sa deje ďalej?

- Keď mám hotový model z plastelíny, odlejem ho do sadry. Vznikne tak negatív, ktorý nechám dobre vyschnúť a medzitým si ho vyretušujem. Potom si zarobím mydlovú penu, pretriem ňou negatív a spláchnem prúdom vody. Uchytím si ho do formy a opäť naň nalejem sadru. Vznikne mi tak sadrový pozitív, ktorý sa práve vďaka mydlu dá od negatívu bez väčších problémov oddeliť. Tento už vyzerá tak ako práce, ktoré som sem priniesol.

SkryťVypnúť reklamu

Znie to pomerne náročne. Ako dlho vám výroba takého modelu trvá?

- No ja som dosť rýchly (smiech)! Je to tak od dvoch týždňov, maximálne do mesiaca. Najkratší čas, za ktorý som vytvoril mincu, boli dva týždne. Najdlhšie trvá rozkreslenie návrhov a výber. Chcel by som urobiť aj desať návrhov, ale musím sa rozhodnúť. Potom dosť času zaberie aj modelovanie plastelínou.

slezak_res.jpg

Mário s modelmi pamätných mincí. V pravej ruke plastelína na podkladovom tanieri, v ľavej hotový model.

Už vieme, ako taký model vzniká technicky. Ako sa však dostanete k tomu, že začnete pracovať na niečom konkrétnom?

- Zapájam sa do verejných anonymných súťaží, ktoré vyhlasuje národná banka. Tých sa môže zúčastniť ktokoľvek, banka zadá, či to má byť návrh striebornej pamätnej mince v hodnote desať alebo dvadsať eur, alebo stoeurovej zlatej mince. V súťažných podmienkach presne určia tému, technické parametre aj termín odovzdania prác.

Súčasťou podmienok je aj článok, ktorý pripraví nejaký odborník. V ňom nám opíšu celú stvárňovanú problematiku, aby nás navnadili.

Vypichnú aj typické veci a zaujímavosti, ktoré by sme mali do návrhu preniesť. Banka pri pamätných minciach postupuje podľa emisného plánu, ktorý pripravuje aj na niekoľko rokov dopredu.

Keď sa zapojíte, posielate do banky tieto sadrové odliatky?

- Áno, presne tak. Tým, že je to anonymné, na zadnú stranu každého odliatku napíšem heslo. Rovnaké heslo dám aj na zalepenú obálku, vo vnútri ktorej je moje meno, adresa a telefonický kontakt.

Ako potom vyzerá samotné výberové konanie? Podľa čoho banka určí, ktorý návrh má byť víťazný? Posudzovanie umenia je dosť subjektívne...

- Výberové konanie prechádza tromi časťami. Prvá je technická kontrola, kde komisia posudzuje, či daný reliéf spĺňa stanovenú výšku, či je všetko v poriadku, či niečo nepretŕča. Býva to veľmi prísne, maximálna výška reliéfu sa meria na stotiny milimetra a nesmie presahovať.

Ako to dokážete zabezpečiť?

- Mám na to taký trik. Keď modelujem z plastelíny na podkladový tanier, občas cez ňu prejdem pravítkom. Okraje taniera sú najvyšším bodom a všetko, čo presahuje, si tým pravítkom pekne zoberiem preč.

Čo nasleduje po technickej komisii?

- Druhá je umelecká komisia. Do nej sa privolajú umelci, napríklad Drahoš Zobek, ktorý navrhol všetky predošlé slovenské mince. Vždy sú tam aj odborníci na tému, ktorú minca stvárňuje. Keď sa to napríklad týka histórie, je tam historik, heraldik aj odborník z praxe mincovníctva. Ten pozerá aj s technickou komisiou, vidí, či sa návrh dá zrealizovať.

Vždy je presne heraldicky daný slovenský znak, keby som mu dal napríklad inú výšku či zakrivenie, tiež by ma mohli vylúčiť zo súťaže. Znak musí byť vždy na averze mince (prednej, hlavnej strane, pozn. red), rovnako aj nápis Slovensko.

Dôležité je aj to, aby averz a reverz mince tvorili umelecky jeden celok, aby bolo jasné, že sa dívame na dve strany jednej mince. Po splnení všetkých podmienok ustanoví umelecká komisia prvé až tretie miesto a odmeny pre ďalších zúčastnených.

Aké sú tie odmeny?

- (Smiech)... no tým ďalším odmenám hovoríme, že sú „na sadru“. Býva to okolo 150 eur. Prvé až tretie miesto je však ocenené lepšie, tam je odmena 2700 eur, 2000 a 1400 eur. Za samotnú realizáciu a autorské práva dostáva ešte autor ďalších najviac dvetisíc eur.

Stáva sa však aj to, že banka vyberie troch najlepších, neocení ich, ale povie im, čo majú v návrhoch zmeniť. Keď ich prepracujú, komisia ešte raz vyberie prvé až tretie miesto.

Hovorili ste, že výberové konanie má tri časti. Aká je tá tretia?

- Tretia komisia je subjektívny názor guvernéra národnej banky. Je takou svojskou komisiou, povie, čo sa mu páči (smiech). Keď nejaký návrh schváli, zatelefonuje pani Dagmar Flaché, ktorá daného umelca nakontaktuje, oboznámi ho s výškou výhry a požiada ho o zaslanie skíc a negatívu návrhu. Tie musí banke odovzdať do určeného termínu.

Prečo?

- Pretože na výrobu samotnej mince je potrebný práve negatív. Ten postúpia do kremnickej mincovne, kde z neho odlejú dentakryl (plastická látka, ktorá sa používa aj pri výrobe zubných protéz, v elektrotechnike či pri výrobe bižutérie, pozn. red.) Keďže samotný model je väčší ako finálna minca, dentakrylový odliatok dajú do pantografu, ktorý ho asi šesť až sedemkrát zmenší a prenesie priamo do matrice zo špeciálnej kalenej ocele. K matrici vyrobia aj patricu s druhou stranou mince a môže sa raziť. Časť nákladu sa zvykne vyraziť ako proof mince, ostatná ako klasické matné.

Čo to znamená proof?

- Je to vyhotovenie mince, podľa ktorého sa leští už samotná matrica. Ak je minca proof, tak jej pozadie je dokonale vyleštené ako zrkadlo a vystúpený reliéf je matný. Pri klasickej minci je matné všetko. Takéto proof mince majú oveľa väčšiu hodnotu ako tie obyčajné. Predávajú sa v špeciálnych etui – semišových škatuľkách. Je k nim priložený leták, ten sa dá priniesť autorovi na podpis a potom to získa ešte väčšiu hodnotu. Prikladá sa k nim ešte informačný leták spolu s technickými parametrami aj so špecifikáciami lokality, ktorá je na minci zobrazená.

Dostane nejaké mince aj autor?

- Dostane jednu. Sú to drahé kovy, zlato a striebro, takže banka nimi neplytvá.

Na 17. január pripravujete v Trnave aj výstavu vašich návrhov. Čo všetko ste už robili a aký bol váš prvý návrh?

- Začínal som s návrhom pamiatkovej rezervácie Trnava. Bolo to dvojautorstvo s mojim spolužiakom Jergušom Gálikom z Nových Zámkov. Dostali sme za ňu aj tristo eur odmenu, vyhral to vtedy môj priateľ Roman Lugár.

Okrem toho som robil napríklad návrhy pre mince Knieža Rastislav, Dubnícke opálové bane, Jozef Karol Hell, pamiatková rezervácia Košice a Trenčín, Anton Bernolák, Chatam Sofer alebo výročie Národnej banky Slovenska a mnohé iné.

A posledná otázka. Prečo to vlastne robíte?

- Baví ma to, prezentujem sa tým a môžem urobiť aj výstavu keď mám viac návrhov (úsmev). Toto hobby je nízkorozpočtové, človek potrebuje mydlo na separáciu sadry, potom sadru, nástroje, podkladové taniere, stôl vo vodováhe, čas, talent a zručnosť. A ešte si musí vedieť navariť plastelínu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 628
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 441
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 409
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 146
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 243
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 110
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 593
  1. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  2. Ján Škerko: Fico a Trump: Ako sa z náruče stalo clo
  3. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  4. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  5. Ondřej Havelka: Rastafariánství v plné nahotě
  6. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  7. Lucia Mihalíková: Londýn: Nezabudnuteľná cesta
  8. Vladimír Bojničan: Kritické a analytické myslenie: Základy logickej diskusie a časté chyby v argumentácii
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 211
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 075
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 971
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 213
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 708
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 312
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 709
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 6 010
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  2. Ján Škerko: Fico a Trump: Ako sa z náruče stalo clo
  3. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  4. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  5. Ondřej Havelka: Rastafariánství v plné nahotě
  6. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  7. Lucia Mihalíková: Londýn: Nezabudnuteľná cesta
  8. Vladimír Bojničan: Kritické a analytické myslenie: Základy logickej diskusie a časté chyby v argumentácii
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 211
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 075
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 971
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 213
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 708
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 312
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 709
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 6 010
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu