HLOHOVEC. Presne desať rokov využívajú mestskí policajti z Hlohovca kamerový systém. Záznamy z neho využívajú v rámci prevencie, pri objasňovaní priestupkov či pre účely trestného konania. Mesto v súčasnosti monitoruje 12 otočných a 3 stacionárne kamery. Zatiaľ posledné dve inštalovali koncom októbra na Michalskej a Nitrianskej ulici.
Financujú ich aj zo štátnych peňazí
Kamery v Hlohovci financovali aj zo štátnych peňazí. „Na rozšírenie monitorovacieho systému bol na základe žiadostí päťkrát poskytnutý finančný transfer zo štátneho rozpočtu,“ hovorí na úvod Jozef Šoka, náčelník Mestskej polície v Hlohovci.
Mesto Hlohovec prispelo do výšky 20 percent z celkových nákladov, prispeli aj sponzori. Pposledné dve finančne podporila Rada vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality. Kamery umiestňujú vždy na najproblémovejších miestach. Monitorujú ulice, parkoviská či križovatky.
„Takto je uzatvorená takmer celá centrálna zóna mesta a križovatky ciest z nej,“ popisuje Šoka. Nesledujú však iba centrum. Kamery osadili aj vo vzdialenejších častiach mesta. „Jedna z kamier je umiestnená na konci Svätopeterskej ulice, na ochrannom vale, kadiaľ prechádza cyklochodník. Tiež pri zbernom dvore či na vyššie spomínanej Nitrianskej a na Manckovičovej ulici,“ dopĺňa Šoka s tým, že kamery majú hlavne preventívny účinok.
„Postupne sa z monitorovaného priestoru vytláčajú priestupky ničenia majetku či niektoré formy vandalizmu, ako napríklad rozkopávanie smetných košov, nepovolený predaj či požívanie alkoholických nápojov v čase a na miestach, kde je to zakázané,“ ozrejmuje náčelník.
Kamery sledujú 24 hodín
Zábery z kamier sledujú na operačnom stredisku, kde je zriadená chránená dielňa. Počas pracovného týždňa sa tam od šiestej rána do desiatej večer striedajú štyria pracovníci so zdravotným postihnutím.
„Soboty, nedele a nočné hodiny sledujú velitelia zmien,“ spresňuje Šoka. Dianie na obrazovkách sledujú 24 hodín denne. Kamery zachytili už viacero priestupkov či trestných činov. V poslednom období aj ozbrojenú lúpež v Tatra banke, krádež tovaru skupinou páchateľov v predajni Tabaku, okradnutie staršieho muža sediaceho na lavičke v parku, vniknutie neznámych osôb do areálu základnej školy, fyzické napadnutie ženy okoloidúcim podnapitým mužom, či sledovanie úteku páchateľov pri pokuse o vlámanie sa do motorového vozidla. Podľa Šoku nejde len o priestupky. Zaznamenali aj prípady, keď občanom bolo potrebné pomôcť pre nemohúcnosť, či zabezpečiť lekárske ošetrenie.
„Pošmyknutie sa staršieho muža na námestí Sv. Michala, pričom si zlomil členok a nemohol sa postaviť, pomoc imobilnej staršej žene, ktorá sa držala zábradlia a nebola schopná chôdze, pomoc žene, ktorá spadla pred poštou a nemohla sa tiež postaviť, muža s epileptickým záchvatom, v noci spozorovaný dezorientovaný muž, ktorý nevedel, kde je, spozorovaný nezvestný maloletý chlapec, duševne chorý mladík, ktorý chodil po ceste a ohrozoval seba i ostatných účastníkov cestnej premávky, v nočných hodinách spozorovaná porucha vodovodného potrubia,“ popisuje ďalšie udalosti, ktoré spozorovali vďaka kamerám.
Len v priebehu tohto roka preverovali 2306 zachytených podnetov. Na budúci rok plánujú osadiť ďalšie dve. Nedávno vandalmi poškodené Empírové divadlo by mali už onedlho monitorovať kamery z východnej a západnej strany. Mesto už požiadalo o poskytnutie dotácie.
Technické zariadenia plánujú umiestniť tak, aby sledovali aj ďalšie pamiatkové objekty v blízkosti divadla vrátane francúzskych terás i parkoviska.