Namiesto klasického pochovávania zomrelých ich po novom spopolňujú.
TRNAVA. Po ohlásení úmrtia bezdomovca zamestnanci sociálneho oddelenia mestského úradu hľadajú jeho príbuzných a snažia sa ich kontaktovať. Ak však žiadnu rodinu nenájdu, prípadne tá nemá peniaze či záujem zosnulého pochovať, pohreb platí mesto.
V tomto roku sa zatiaľ z mestského rozpočtu hradilo deväť pohrebov. „Nie všetci boli bezdomovci. Mesto pochováva na svoje náklady aj osoby, ktoré mali strechu nad hlavou, ale nemali prostriedky na pohreb,“ hovorí na úvod Jana Gmitterová z referátu komunikácie.
Pochovávalo sa do jám
Donedávna pochovávali sociálne prípady na cintoríne na Nitrianskej ceste. Ich hrobové miesta označuje len drevený kríž s tabuľkou s menom a priezviskom zomrelého, dátumom jeho narodenia a úmrtia.
Náklady na jednu poslednú rozlúčku sa pohybovali okolo tristo eur. „Boli v tom zahrnuté len nevyhnutné potreby, ako napríklad prevoz, rakva, náhrobný kríž, výkop hrobu či spustenie rakvy do hrobu,“ uviedla Michaela Šípošová Rigová zo Správy trnavských cintorínov.
Od júna zomrelých bezdomovcov spopolňujú. Dôvodom vraj nie sú peniaze. Spopolnenie či pohreb vyjdú mesto približne rovnako, cena sa pohybuje okolo tristo eur. „Pri pochovávaní osôb na náklady mesta muselo byť zabrané vždy jedno hrobové miesto,“ spresňuje Gmitterová. A tých nie je v Trnave veľa.
V súčasnosti sa dá pochovávať už iba na dvoch cintorínoch. Na Kamennej ceste a v miestnej časti Modranka. Nový cintorín na ulici Terézie Vansovej a ten na Nitrianskej sú už naplnené, pochováva sa už iba do jestvujúcich hrobov. Podľa odhadov kapacita trnavských pohrebísk vystačí ešte na šesť až osem rokov.
Z kapacitných dôvodov preto sociálne prípady spopolňujú. „Od zavedenia nových zmien už spopolnili štyroch zomrelých, ku ktorým sa nehlásila vlastná rodina, respektíve nikoho nemali,“ dodáva Gmitterová. Existujú však aj výnimky, keď sa nesmie spopolňovať. Ak napríklad nebolo možné bezdomovca identifikovať, v takom prípade ho musia pochovať do zeme pre prípad exhumácie.
Urnu uložia na vsypovú lúku
Spopolnené pozostatky ukladajú do urien. „Urnu si pozostalí môžu vyzdvihnúť na cintoríne na Kamennej ceste. V prípade, že tak nikto neurobí, pozostatky zomrelého uložia na vsypovú lúku, ktorá bola na tento účel zriadená na cintoríne na Kamennej ceste. Súčasťou je aj náhrobná tabuľa, kde postupne pribúdajú mená zomrelých,“ ozrejmila Šípošová Rigová.
Pod pojmom vsypová lúka si treba predstaviť priestranstvo, na ktorom sa do zeme vyhĺbia jamy, respektíve vrty, do nich sa ukladajú urny. Do jedného vrtu vraj vojdú tri či štyri.
Pri pohreboch bezdomovcov, ktorí nemajú nikoho blízkeho, sa nekonajú žiadne obrady či rozlúčky. Bezdomovci odchádzajú zvyčajne bez hudby a donedávna aj bez kňaza. To sa však zmenilo. Hovorca Arcibiskupského úradu v Trnave Dušan Kolenčík nám potvrdil, že pochovávanie sociálnych prípadov je bezplatné, treba iba kontaktovať príslušnú faru.
Čo hovorí zákon
Podľa zákona o pohrebníctve, ak do 96 hodín od úmrtia nikto nezabezpečí pochovanie, alebo ak sa nezistila totožnosť mŕtveho do 7 dní od úmrtia, pochovanie zabezpečí obec, na ktorej území došlo k úmrtiu. Ak nie je známe miesto úmrtia, tak pochovanie zabezpečí obec, v ktorej katastrálnom území sa ľudské pozostatky našli.