TRNAVA. Vedenie Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) ani odbor kultúry nezasahuje do dramaturgie výstav Galérie Jána Koniarka (GJK) v Trnave. Za inštitúciu zodpovedá riaditeľ Róbert Němeček, ktorý je však vo funkcii iba desať mesiacov, preto by bolo korektné dať mu čas a priestor na realizáciu zámeru, s ktorým vyhral výberové konanie.
Uviedla to riaditeľka odboru kultúry TTSK Ľubica Malá ako odpoveď na otvorený list výtvarníka, pedagóga a predstaviteľa občianskeho združenia Na východ od raja Blažeja Baláža. Listom, kde kritizoval pomery v GJK, oslovil začiatkom novembra odbor kultúry, komisiu kultúry TTSK i verejnosť.
Baláž sa v ňom okrem iného vyjadril, že zlú situáciu v GJK zapríčinilo vedenie TTSK svojimi zásahmi do činnosti galérie najmä po roku 2010, keď bol napriek nesúhlasu odbornej obce odvolaný riaditeľ Vladimír Beskid a odvtedy sa menili riaditelia v niekoľkomesačných intervaloch.
Umelcov z regiónu je vraj viac
"Ceníme si všetky pripomienky, ktoré povedú ku skvalitneniu činnosti našich kultúrnych inštitúcií a ku skvalitneniu kultúrnych služieb poskytovaných občanom na území TTSK," odpovedala v liste Malá. Reagovala aj na kritiku výberu vystavujúcich autorov a menšieho zastúpenia umelcov z regiónu, čo je podľa Baláža v rozpore s poslaním GJK.
"Keď porovnáme percentuálny pomer medzi vystavovanými autormi, ktorí sú spätí s TTSK a ostatnými autormi z rokov 2006 až 2010, zistíme, že vtedy iba jedna pätina autorov bola v tom období viazaná k nášmu kraju na rozdiel od vami skúmaného roku 2013 kedy môžeme hovoriť až o polovičnom zastúpení autorov," napísala Malá.
Peniaze na nákupy nie sú
"Váš kritický postoj k akvizičnej (nákupnej) činnosti GJK pokladáme za pochopiteľný," uviedla ďalej v odpovedi na to, že Baláž poukázal na nulové akvizície. Vzniknutá situácia podľa nej súvisí s celosvetovou hospodárskou krízou a zhoršeným financovaním kultúrnych inštitúcií TTSK od roku 2010.
"Nedostatok finančných prostriedkov nás ako zriaďovateľa núti veľmi obozretne nakladať s financiami a rozmýšľať či dáme peniaze na zatekajúcu strechu školy, na nové lôžka do domova sociálnych služieb či na nákup zbierok v našich múzeách a galériách. V období krízy je toto rozhodovanie jednoznačné a racionálne, pre kultúru však pochopiteľne bolestivé. Keď hodnotíme akvizičnú činnosť, ktorú GJK realizovala v rokoch 2006 až 2012, tak konštatujeme, že darom a kúpou získala celkovo 519 zbierkových predmetov.
Na nákup použila finančné prostriedky v celkovej výške 77.471 eur a TTSK sa na uvedených nákupoch podieľal čiastkou 40.552 eur. Pre nedostatok finančných prostriedkov v roku 2013 neboli pôvodne vyčlenené zdroje na nákupy zbierok. V súčasnosti však máme prísľub vedenia TTSK na 5600 eur na akvizíciu a GJK má dostať dary od vystavujúcich autorov v predpokladanej hodnote asi 10.000 eur," informovala riaditeľka odboru kultúry.
S kritikou, že galéria má rezervy v realizácii niektorých odborných činností najmä vedecko-výskumnej a publikačnej, sa Malá stotožnila.
"Naštartovanie týchto procesov vyžaduje istý čas a myslím, že by bolo vhodné, keby sme ho novému riaditeľovi aj dopriali," konštatovala. Podľa nej treba brať do úvahy objektívne pomery v spoločnosti. Kým v 90. rokoch bolo v galérii až 15 pracovníkov, v súčasnosti jej ekonomické možnosti umožňujú zamestnávať iba 9 až 10.