TRNAVA. Trnavská asociácia sluchovo postihnutých (TASPO) prostredníctvom svojho špeciálneho projektu, ktorý podporilo Ministerstvo kultúry, zorganizovala koncom uplynulého týždňa seminár s medzinárodnou účasťou.
Hlavným dôvodom konania seminára bolo na jednej strane poukázať na súčasný stav v možnostiach nepočujúcich a nedoslýchavých osôb zúčastňovať sa na kultúrnom živote spoločnosti a na druhej strane konštatovať minimálnu podporu štátu v rozvoji vlastnej kultúry nepočujúcich.
Významní nepočujúci hostia zo zahraničia na seminári prezentovali, ako to funguje v zahraničí, kde sa im darí odbúravať bariéry pre ľudí s poruchou sluchu v kultúrnom živote. Pretože u nás na Slovensku pretrvávajú problémy, naši občania s poruchou sluchu majú obmedzené možnosti začleniť sa do kultúrneho života v spoločnosti.
Majú obmedzené možnosti vybrať si a navštevovať kultúrne programy, ktoré ponúkajú širokej verejnosti rôzne kultúrne inštitúcie (napr. divadlo, múzeum,...) kvôli komunikačnej a informačnej bariére. Tie spočívajú v tom, že nemôžeme rozumieť ani zachytiť, čo práve rozprávajú sprievodca, herci, atď.
Máme mnohé prípady osôb s poruchou sluchu, kde je vidieť, že cítenie a láska ku kultúrnemu a spoločenskému životu sa vytratila, množí sa nechuť do života, pretože nemôžu sa rovnocenne zúčastňovať spoločenského a kultúrneho života tak, ako ostatní občania vplyvom bariér, za ktoré nemôžu.
Do pozornosti tiež dávame Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorý Slovensko už ratifikovalo a kde sa v článku 30 uznáva, že zmluvný štát sa bude snažiť odstrániť bariéry, ako aj zabezpečiť podmienky prístupnosti aj v kultúrnej oblasti, aby sa občania so zdravotným postihnutím, a teda aj občania so sluchovým postihnutím, mohli rovnocenne zúčastňovať kultúrneho a spoločenského života.
Na základe toho TASPO hľadá cestu, ako postupovať pri odstraňovaní bariér, pretože TASPO má veľký záujem spolupracovať s kultúrnymi inštitúciami pri ich odstraňovaní pre nepočujúcich a nedoslýchavých občanov. Pilotný projekt prebieha v Trnavskom samosprávnom kraji, pričom neskôr chceme postupne tento projekt a model riešenia rozšíriť na Slovensku, teda aby skúsenosti uplatnili vo všetkých krajoch na Slovensku.
Získavali skúsenosti
Cieľom medzinárodného seminára bolo získať skúsenosti a poznatky (KNOW-HOW) zo zahraničia, kde majú vybudované či zabezpečené podmienky prístupu ku kultúre pre nepočujúcich aj nedoslýchavých občanov, ktorí sa tam môžu plnohodnotne zúčastňovať kultúrnych aktivít.
Našim úspechom je to, že sa nám podarilo zabezpečiť prítomnosti významných prednášateľov aj zo zahraničia, ktorí sa venovali rôznym témam v kultúrne oblasti.
Pán Ľuboslav Ferko (SVK), predseda Národnej rady nepočujúcich a nedoslýchavých v SR, informoval o aktivitách tejto strešnej organizácie nepočujúcich a nedoslýchavých SR v oblasti kultúry a o spolupráci s Ministerstvom kultúry SR pri riešení problematiky.
Pán Olivier Fidalgo (FRA) prezentoval, ako zabezpečiť dostupnosť múzea a uviedol kritériá na vybudovanie podmienok prístupnosti pre nepočujúcich.
Pán Peter Zála (HUN) prezentoval, ako zabezpečiť techniku pre operačné systémy v mobiloch (ANDROID), ktoré umožňujú vysvetliť diela z technicky patrične vybaveného múzea v maďarským posunkovom jazyku a uviedol aj ďalšiu prezentáciu o projekte prekladu rôznych známych kníh do videozáznamov v posunkovom jazyku, ktoré si môžu pozrieť užívatelia, ktorí majú problém v čítaní s porozumením.
Pani Sandrine Rincheval (FRA) prezentovala, ako funguje práca profesionálnej sprievodcovskej služby pre nepočujúcich v múzeách, galériách a na výstavách.
Pán Joseph Murray (USA), ako reprezentant Svetovej federácie nepočujúcich (World Federation of the Deaf – WFD) poukázal na to, že je potrebné vnímať a zaznamenávať vlastnú históriu nepočujúcich a potom, keď poznáme vlastnú históriu a kultúru, vybudujeme si vlastnú identitu, na základe ktorej potom vieme žiadať, čo nám chýba, alebo s plnou radosťou sa zúčastňovať života v kultúrnej oblasti.
Pani Emmanuele Laborit (FRA) ako riaditeľka profesionálneho divadla nepočujúcich IVT odovzdala skúsenosti s riadením vlastného divadla, kde hrajú profesionálni nepočujúci herci, kde nemajú problém okrem nepočujúceho diváka pripraviť predstavenia aj pre počujúcu verejnosť, ktorá má takto možnosť spoznať kultúru nepočujúcich.
Pán Roman Vojtechovský (SVK) mal prednášku o systémoch komunikácie založených na posunkovej reči nepočujúcich ako súčasti kultúry nepočujúcich.
Pán David de Keyzer (FRA), riaditeľ festivalu umenia nepočujúcich poukázal na to, že vytvorenie vlastného festivalu kutúry nepočujúcich je veľmi dôležité, pretože vytvára most so svetom počujúcich, kde počujúci môžu spoznať bohatstvo kultúry nepočujúcich.
Pani Pavlína Spilková (CZ) vo svojej prednáške kázala, ako funguje práca v Českej televízii pri práci na rozprávkach pre nepočujúcich deti aj práca v televízii pri prekladaní spravodajstva do českého posunkového jazyka.
Pán Brian Greenwald (USA), vyslanec Gallaudetovej univerzity, objasnil históriu pri zakladaní múzea nepočujúcich, ktoré je so súčasťou našej histórie nepočujúcich a tiež hovoril veľmi zaujímavé informáie o videoarchíve diel v posunkovom jazyku, zložitej digitalizácii starých filmových záznamov a aj o systéme archívu dokumentov.
Pani Naďa Hynková Dingová (CZ) objasnila, ako funguje umelecké tlmočenie do posunkového jazyka v divadle, aké sú rôzne možnosti tlmočenia a ich využitia.
Pani Kateřina Červinková Houšková (CZE) prezentovala možnosti umeleckého tlmočenia spevu a hudby, napr. na koncerte, hymny, vianočné piesne a koledy...
Projekt v Trnavskom kraji
Aj keď bol program ako vidno veľmi bohatý, boli to pre nás veľmi obohacujúce informácie, ktoré chceme a vieme použiť aj na Slovensku, pričom budeme pokračovať aj naďalej v medzinárodnej spolupráci v záujme rozvoja nových foriem prístupnosti kultúry pre nepočujúcich a nedoslýchavých občanov v konkrétnej realizácii na Slovensku.
Našim úspechom seminára je, že sa nám podarilo zabezpečiť medzinárodných prednášajúcich zo špičkových kultúrnych inštitúcií, ktoré riadia alebo prevádzkujú samotní nepočujúci. Mali sme možnosť vidieť rôzne spôsoby riešenia.
Je veľmi dôležité, že na seminári sa zúčastnili zástupcovia z ministerstva kultúry, z kultúrnych oddelení referátov trnavského samosprávneho kraja a aj rôznych kultúrnych inštitúcií v Trnavskom kraji, ale aj zástupcovia rôznych organizácií občanov so sluchovým postihnutím, kde mali príležitosť sa dozvedieť mnohé informácie a javili veľký záujem rozvíjať spoluprácu na realizácii odbúravania bariér dostupnosti v kultúre u nás na Slovensku. V blízkej budúcnosti sluchovo postihnutí občania, ak sa nám podarí presadiť potrebné zmeny, nebudú pociťovať veľké bariéry.
Zlatým klincom programu bol významný hosť, člen vedenia Svetovej federácie nepočujúcich pán Dr. Joseph Murray, PhD., ktorý konštatoval pri prejave na záver medzinárodného seminára, že sme dobre pripravili seminár.
Je správne postupovať pri obhajovaní práv na rovnocenné začleňovanie sa nepočujúcich do kultúrneho života na rovnakom základe ako ostatní, kde považuje konanie seminára za veľmi dobrý štart pre realizáciu odstraňovania bariér podľa článku 30 Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím a môže byť inšpiráciou aj modelom pre ostatné krajiny vo svete, ako bojovať za naše práva rovnocennej prístupnosti v kultúrnom živote na rovnakom základe ako ostatní.
Spolupráca s ministerstvom a inštitúciami
Na záver seminára boli prijaté závery z jeho konania. Vyplýva z nich, že bolo pozitívne hodnotené predloženie analytického materiálu Národnej rady nepočujúcich a nedoslýchavých v oblasti kultúry Ministerstvu kultúry. Ďalšie konkrétne kroky budú nasledovať na základe odpovede od Ministerstva kultúry na analýzu, ktorú sme dostali nedávno. Budeme spolupracovať i naďalej s Ministerstvom kultúry smerom k podpísaniu Memoranda o spolupráci pri realizácii programu na odstraňovaní bariér pre občanov so sluchovým postihnutím v oblasti kultúry.
Musíme poďakovať za podporu pri realizácii seminára predovšetkým Ministerstvu kultúry SR, ktoré podporilo náš projekt. Významná bola i podpora Trnavského samosprávneho kraja, ktorý poskytol na konanie seminára svoje priestory a samozrejme aj sponzorov, bez podpory všetkých týchto menovaných i ďalších nemenovaných by sme tak náročný medzinárodný seminár nemohli realizovať.
Chceme osobitne vysloviť veľké poďakovanie predsedovi Trnavského samosprávneho kraja p. Tiborovi Mikušovi, ktorý pomohol nám zabezpečiť všetky podmienky na realizáciu seminára pod profesionálnymi vedením pracovníkov odboru kultúry i sociálneho odboru TTSK. Významné je i to, že nám pomohli mobilizovať aj pracovníkov kultúrnych inštitúcií, ktoré sa zúčastnili tohto seminára a tak sme začali spoluprácu s nimi pri realizácii konkrétnych opatrení do budúcnosti.
V prípadne záujmu o podrobnejšie informácie môžete nás kontaktovať na emailovej adrese urad@taspo.sk.
Autor: Jaroslav Cehlárik,riaditeľ Úradu TASPO