Robotníci musia ešte dokončiť nedostatky, ktoré reklamovala radnica. To, či stihnú práve prebiehajúcu tretiu etapu ešte tento rok, ukáže až počasie.
TRNAVA. Obnova trnavskej pešej zóny je momentálne v tretej etape, robí sa časť od Zámočníckej ulice po predajňu Baťa. Všetky podzemné siete už robotníci uložili, v polovici minulého týždňa stabilizovali povrch, zhotovili odvodňovacie žľaby po bokoch, pokračovať budú s ukladaním dlažby.
V prípade vhodného počasia by ju mohli robotníci dokončiť ešte tento rok, termín majú do polovice decembra. „Ide zatiaľ o orientačný termín, ak by vydržalo počasie. Ak príde mráz, práce sa prerušia aj skôr,“ pokračoval Béreš.
Podľa jeho slov teplota vzduchu nesmie klesnúť pod 5 stupňov Celzia pri mokrých procesoch. Či už pri práci s maltou alebo s rôznymi lepidlami. „Dalo by sa robiť aj za takých podmienok, ale iba so špeciálnymi prísadami, ktoré sú dosť drahé,“ vysvetlil. Naopak, dlažba sa dá klásť aj pri nulovej teplote. Dôležité je však, aby piesok, do ktorého ju kladú, nezmrzol a nevytváral hrudky.
Do príchodu zimy musia robotníci dokončiť aspoň spájacie koridory. „Nemôžeme sa dostať do situácie, že polovica chodníka bude hotová a zvyšok nie. Musí sa to pripraviť tak, aby počas zimy mohli fungovať aspoň malé mechanizmy na odpratávanie snehu. Buď stred alebo boky musia byť preto dokončené,“ spresnil Béreš.
Prvé dva úseky celkovej obnovy pešej zóny majú ešte nedostatky. Sú ich desiatky. Robotníci ich mali stihnúť do 15. novembra. Ide skôr o drobnosti. „Nie sú to žiadne frontálne veci, pre ktoré by museli rozobrať polovicu dlažby. Ide skôr o detaily, ktoré by mohli pokaziť celkový dojem,“ ubezpečil Béreš.
Niekde treba zarezať spáry chodníka, doplniť závlahový systém, či lepšie obrúsiť hrany prípadne očistiť omietku. Ak to nestihnú, mesto môže sankcionovať podľa zmluvy. Do akej miery je ešte otázne. Po dokončení tohtoročných záväzkov sa bude pokračovať znova na jar.
Posledná štvrtá etapa sa bude realizovať od Baťu po kostol svätej Heleny. Budúci rok by sa mali sfinalizovať aj všetky umelecké diela, ktoré sú súčasťou zmluvy s dodávateľom stavby. V rámci pôvodného projektu budú iba štyri, zvyšných sedem sa doplní na základe samostatných elektronických aukcií.
„Pôjde o dve vodné a dve pitné fontány. Asi najväčšia a finančne najdrahšia bude kráľovská fontána, ktorá vyšla približne na 150 tisíc eur bez DPH,“ uzavrel Béreš s tým, že tie zvyšné tri sú podstatne menšie a lacnejšie.
Obnovu pešej zóny odhadujú približne na dva milióny eur. Stavebné práce naplánovali na 46 týždňov, zabezpečovať ich bude konzorcium troch firiem. Trnava obnovuje svoje centrum po dvadsiatich piatich rokoch.