HLOHOVEC. Publikáciu Hlohovec naše mesto autorsky pripravil riaditeľ Vlastivedného múzea v Hlohovci Jozef Urminský, o obrazovú časť sa postaral kolektív hlohovských fotografov.
"Ide o reprezentačnú knihu, v ktorej domácim, ale najmä návštevníkom Hlohovca v stručnosti predstavujeme históriu mesta, jeho kultúru, pamätihodnosti a prírodu. V druhej časti sú fotografie profesionálnych a neprofesionálnych fotografov, ktorí zachytili objektívom bežný život, všetky zaujímavé zákutia, historické a prírodné zaujímavosti.
Na tvorbe sa podieľalo pätnásť autorov, najviac z nich - nádejný mladý fotograf Matúš Lošonský, ďalej Anna Jančiová, Matej Chrenko, Vladimír Kovačik, Vladimír Chrenko, Miloš Berec, Eva Uhráková, Alexander Psica, Milan Šika, Ivan Pestún, Miroslav Petruška, Peter Juriška, Branislav Varga, Richard Potocký i ja," informoval TASR Urminský. Zostavovateľ verí, že kniha zaujme, bude dôstojným reprezentantom mesta a bude mať minimálne rovnaký ohlas ako posledná publikácia z roku 1998 - Hlohovec vo fotografii Ladislava Struhára.
Slávnostné uvedenie je naplánované na 1. decembra vo františkánskom kostole, súčasťou bude adventný koncert miešaného speváckeho zboru Technik Akademik pod názvom Z Hlohovca do Ríma. "Z toho dôvodu, že bude generálkou pred premiérovým vystúpením zboru v Ríme, ktoré sa uskutoční následne po koncerte u nás," dodal Urminský. Bonusom bude otvorenie výstavy Čaro betlehemskej hviezdy v budove Vlastivedného múzea v Hlohovci. Podujatie pripravila radnica spolu s občianskym združením Ex libris ad Personam Hlohovec.
Mesto počas roka 2013 pripravilo viaceré pripomienky - 900 rokov od prvej písomnej zmienky okrem iných uvedenie jubilejnej poštovej známky Empírové divadlo v Hlohovci a príležitostnej pečiatky, uvedenie knihy Vďačná pamiatka fraštackému richtárovi autora Mária Kamenčíka, otvorenie náučného chodníka Sedliská, sprístupnenie novej archeologickej expozície múzea v budove kláštora s názvom Klenotnica dávnoveku i výstavy Hlaholské hlohovské listy.
Odhalili aj dve pamätné tabule - k 1150. výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda na Slovensko a k výročiu mesta. Hlavné oslavy sa uskutočnili v septembri, keď sa konal počas Michalského jarmoku aj historický sprievod mestom a gastronomické podujatie. K oslavám prispeli miestne školy vlastnými aktivitami.