Pacienti trnavskej Mestskej polikliniky už čoskoro nebudú musieť prenášať snímky svojich zlomených rúk, nôh či chorých pľúc po chodbách k ošetrujúcemu lekárovi, rovnako ako aj výsledky laboratórnych vyšetrení.
TRNAVA. V týchto dňoch sa totiž začína s prácami na spojení Inštitútu zobrazovacej diagnostiky (IZD) a laboratórií AnalytX s ambulanciami lekárov prostredníctvom elektronickej siete. Preto už nebude potrebné čakať po vyšetrení na vydanie snímky a výsledkov, ako to bolo doteraz. Oboje "prídu" do ambulancie samy.
Pôvodná možnosť však úplne nezaniká, snímky na CD nosičoch budú v IZD vydávať v takých prípadoch, keď lekári na poliklinike nesídlia alebo sa nerozhodnú prispôsobiť svoj počítač sieťovému prenosu dát z röntgenového pracoviska do ambulancie. Rovnako laboratórne výsledky budú zasielané lekárom naďalej aj v písomnej forme. "Zatiaľ prejavilo záujem asi 72 percent z približne 95 ambulancií všeobecných a odborných lekárov v komplexe," povedal pre TASR vedúci lekár IZD Vladimír Neuschl. Klasické snímky na filmoch IZD nezhotovuje vôbec.
V rámci zobrazovacej a laboratórnej diagnostiky na poliklinike v Trnave poskytuje IZD a AnalytX svoje služby zhruba 100.000 pacientom z Trnavy a spádovej oblasti. IZD od roku 2007, kedy sa v zdravotníckom zariadení etabloval, svoje služby neustále rozširuje. "Po tom, ako sme si nedávno zaobstarali ďalší digitálny celotelový röntgen a digitálny röntgenový prístroj na zubnú diagnostiku, stali sme sa jedným z najucelenejších diagnostických centier na Slovensku. Znamená to, že pacient nájde všetky služby pod jednou strechou," povedal Neuschl. A po inštalovaní nového počítačového tomografu (CT) a renovácii zariadenia magnetickej rezonancie (MR) je trnavský IZD referenčným centrom v daných prístrojoch pre strednú a východnú Európu.
Ich CT prístroj od spoločnosti Siemens je prvým a v súčasnosti najvýkonnejším svojho druhu v regióne strednej Európy. Umožňuje ešte kvalitnejšie zobrazenie vnútra ľudského tela, pre pacientov zároveň znamená menšiu radiačnú záťaž o 30 až 50 percent v porovnaní s bežne používanými zariadeniami i výrazné skrátenie času procedúry. Napríklad celotelová snímka je za osem sekúnd, ilustroval možnosti Neuschl. Nová metóda skenovania na MR prístroji zase zjednodušuje diagnostické metódy, lekárom slúži pri diagnostickej práci i nový 3D alebo 4D zobrazovací softvér a ďalšie vymoženosti modernej techniky.
Rozšírením poskytovaných služieb musel IZD hľadať aj ďalšie možnosti priestorov. "My sídlime v suteréne detskej polikliniky, digitálny röntgen s U-ramenom, ktorý umožňuje vyšetriť pacienta aj v stoji, sme umiestnili do dovtedy nepoužívanej časti chodby o poschodie vyššie. Tam sme to pre svoje potreby rekonštruovali," povedal Neuschl. Vedúci lekár verí, že ich snaha sa odrazí v spokojnosti pacientov. "Dokážeme za deň vyšetriť viac pacientov, denne okolo 150 až 200 ľudí," povedal Neuschl.