TRNAVA. V tieni Baziliky sv. Mikuláša a obnoveného mestského opevnenia sa krčí nenápadný domček. Je celý z tehál, so záhradou a drevenou tabuľou umiestnenou na trávniku. „Dom pútnika. Nocľah, info, občerstvenie, darčeky, “ stojí na nej napísané.
Zariadenie, ktoré sa snaží obnoviť tradíciu pútnictva na Slovensku, je jediné svojho druhu. Zriadilo a už rok ho prevádzkuje občianske združenie Spojené ruky.
K nocľahu a informačným službám pribudla 13. novembra aj otvorená záhrada. Tá bude slúžiť nielen pre pútnikov, ale aj domácich.
Miesto odpočinku
Po roku úspešného fungovania, počas ktorého v Dome pútnika našlo nocľah asi 150 ľudí, sa občianske združenie rozhodlo, že nevyužitý trávnatý priestor v okolí postupne obnoví a sprístupní verejnosti.
Vďaka projektu Pútnická záhrada, ktorý finančne podporilo mesto Trnava, vymenili plot, upravili záhradu a vysadili rôzne rastliny.
„Pútnickú záhradu sme po prvýkrát sprístupnili 13. novembra o 15. hodine. Jej skutočné čaro sa ukáže v priebehu budúceho roka, keď sa rozrastie a rozkvitne,“ hovorí Mária Prekopová, predsedníčka občianskeho združenia.
Záhrada bude verejnosti otvorená vždy od 15. do 18. hodiny v pracovných dňoch. „Chceli by sme, aby naša Pútnická záhrada bola miestom duchovného odpočinku a vytvorila spoločný priestor pre všetkých, ktorí hľadajú ticho a pokoj počas svojich bežných dní,“ dodáva Mária Prekopová.
Ambíciou Spojených rúk je postupne otváracie hodiny rozšíriť, viazaní sú však len na prácu dobrovoľníkov.
Jediný na Slovensku
Trnavský Dom pútnika je jediný na Slovensku, ktorý svojou činnosťou naväzuje na existujúce projekty v zahraničí.
„Európa je pretkaná pútnickými cestami a skutočne sa dá prejsť pešo alebo na bicykloch. Ľudia, ktorí sa vydajú na púť sa otvárajú pre vnútornú zmenu. Opúšťajú svoje zabehnuté kolobehy a na istý čas opúšťajú bežné istoty a štandardy,“ hovorí Prekopová.
Uskutočnená púť prináša podľa nej do života pútnikov nový svieži vietor a požehnanie.
„Samotní pútnici, ktorí prechádzajú pútnickými miestami, prinášajú daným mestám, dedinám či krajom hmotné ale i nehmotné dobrá. Bezpečie na cestách ponúkajú pútnikom práve takéto jednoduché domy, známe tiež ako albergy,“ povedala Prekopová.