TRNAVA. Nové riešenie lavičiek, odpadkových košov, stromových mreží, stĺpov verejného osvetlenia a doplnenie verejnej zelene. To všetko má byť súčasťou projektu, ktorý radnica nazvala Rehabilitácia Trojičného námestia.
„Zámerom mesta je na vymedzenom území zabezpečiť zjednotenie súčasného mobiliáru námestia s mobiliárom práve prebiehajúcej rekonštrukcie pešej zóny na Hlavnej ulici,“ píše sa vo výzve na predloženie ponuky, prostredníctvom ktorej mesto hľadalo zhotoviteľa projektovej dokumentácie.
Víťazom verejnej súťaže sa opäť stal architekt Dušan Dóka, ktorý projektoval aj novú pešiu zónu. Len minulý rok mu mesto zaplatilo faktúry v celkovej výške viac ako 27-tisíc eur, za projekt obnovy Trojičného námestia dostane ďalších takmer šesťtisíc eur.
Osem stromov
Celková cena rekonštrukčných prác by mala dosiahnuť asi 1,6 milióna eur. Projekt má byť podľa zmluvy o dielo medzi mestom a Dókom hotový do 11. decembra tohto roku, v rozpočte ráta radnica aj s tromi tisíckami eur na vizualizácie.
Súčasťou vynoveného námestia je podľa koncepcie výsadby, ktorú schválil už aj Krajský pamiatkový úrad, osem stromov. Hoci pôvodne sa hovorilo o lipách, ihličnany pred poštou nakoniec nahradí päť muchovníkov, tri rovnaké stromy majú byť aj na rohu Domu kultúry.
V rozpočte má mesto na výsadbu vyčlenených 12-tisíc eur, ktoré sa sem dostali na základe občianskych iniciatív a verejného prísľubu vedenia mesta.
„Rozpočet počíta s výsadbou takej veľkosti stromov s koreňovým zemným balom, ktoré budú proporčne primerané k veľkosti námestia. Súčasťou budú aj práce a dodávka všetkých pomocných materiálov,“ píše sa v septembrovej aktualizácii najdôležitejšieho dokumentu samosprávy.
Pripomienky pamiatkarov
Hoci pôvodne mesto uvažovalo o vysadení troch stromov ginkgo biloba pred budovu Prachárne, pamiatkari podobnú výsadbu nepovolili. „Pred Prachárňou nie je možné vytvárať stromoradie. Skupina stromov bude vytýčená na nároží v chodníku po preverení, čí je výsadba možná vzhľadom na umiestnenie inžinierskych sietí,“ píše sa v rozhodnutí Krajského pamiatkového úradu.
Pred poštu povolili pamiatkari aj viac ako päť stromov, ich rozmiestnenie však má vytvoriť náznak potoka v jeho pôvodnej predpokladanej línii. Stromy teda majú byť „v pokračovaní zaniknutej Hornopotočnej ulice, v minulosti ústiacej do Trojičného námestia tak, aby sa fontána dostala do stredu medzi dva rady stromov,“ píše sa v rozhodnutí.