TRNAVA. Významné osobnosti sveta dizajnu a oblasti vytvárania identity sa stretli na medzinárodnej vedeckej konferencii Marketing identity v prostredí Smolenického zámku. Organizátorskej Fakulte masmediálnej komunikácie (FMK) Univerzity sv. Cyril a Metoda (UCM) v Trnave sa na nej podarilo spojiť do vzájomnej diskusie špičkových slovenských dizajnérov a významného svetového sociológa, profesora Zygmunta Baumana.
"Konferencia, ktorá sa konala 4. a 5. novembra, splnila svoje dva hlavné ciele. Vytvorila priestor pre dialóg akademikov a odborníkov z praxe a na Slovensko kvôli tomuto podujatiu prišla jedna z najvýznamnejších osobností uplynulého storočia z oblasti sociológie," povedala o konferencii dekanka fakulty Dana Petranová. Zygmunt Bauman, svetovo uznávaný poľskobritský sociológ, vystúpil s príspevkom o dialógu rodičov a detí a z rúk rektora UCM Jozefa Matúša prevzal čestný doktorát. UCM udelila čestný doktorát aj jednému z najcitovanejších chemikov v Poľsku Boguslawovi Buszewskemu. Informoval o tom Matúš Stračiak z kabinetu PR FMK.
Vstup do hlavnej témy konferencie "Dizajn, ktorý predáva" poskytol z praktického hľadiska Jakub Ptačin z občianskeho združenia Back-Space. Na podnetnej panelovej diskusii sa zúčastnili praktici, ktorí sa s témou "dobrého" dizajnu stretávajú denne. Reklamnú agentúru Komplot Advertising zastupoval jej riaditeľ Adam Znášik. Kreatívny a marketingový pohľad reprezentovali aj Milan Jursa z Codes Creative a riaditeľ JaOnMi CreatureS Ondrej Zachar. Potrebu kvalitného dizajnu a jeho využitie v rámci tvorby pokrokových navigácií prezentovala marketingová riaditeľka spoločnosti Sygic Martina Kráľová.
Dizajnér z agentúry Zaraguza Digital Martin Klementis vysvetlil problematiku dizajnu tak, že "to neznamená vytvoriť vec iba krásnu alebo vizuálne príťažlivú, ale najmä funkčnú. Dôležité je jednoducho dosiahnuť identitu dizajnu ako súhrnu všetkých prvkov potrieb človeka do jedného funkčného a príťažlivého celku".
"Aj vďaka dizajnu môže Slovensko v budúcnosti vyrábať a vyvíjať konkurencieschopnejšie výrobky, ktoré dokážu obstáť v globálnom meradle. Pozitívnym príkladom nám môžu byť krajiny ako Fínsko či Južná Kórea, ktoré výrazným spôsobom propagujú dizajn a zbierajú úrodu v podobe úspešných firiem a produktov známych po celom svete," vyzdvihol dôležitosť dizajnu Jakub Ptačin.