Alkohol, vulgarizmy, odpadky, prázdne fľaše a hluk až do rána.
TRNAVA. Ľudia z Golianovej ulice číslo 1 až 3 na sídlisku Linčianska sa obrátili so svojimi požiadavkami na mestských poslancov.
Od jari do jesene majú problémy s neprispôsobivými občanmi. Tí údajne bivakujú pod ich oknami. Situácia sa tento rok po deložovaní a zbúraní domu neplatičov na Coburgovej ulici ešte viac vyhrotila.
Ľudia z bytovky sú už unavení
„Máme problémy s neprispôsobivými, ktorí vysedávajú pred naším činžiakom. Počas letných mesiacov tu bývali až do rána. Hluk, odpadky, vulgarizmy. Opití spávajú v tráve, deti prebaľujú priamo pred činžiakom, použité plienky pritom odhodia na zem,“ popísala situáciu Silvia z Golianovej komisii, ktorá zasadala na mestskom úrade.
V neďalekom pohostinstve sa vraj potúžia alkoholom a na trávnik pod ich okná sa chodia „zabávať“. Podľa jej slov, uplynulé leto bolo v porovnaní s tými predchádzajúcimi neúnosné. „Radikálne sa to zhoršilo po deložovaní neplatičov z Coburgovej,“ skonštatovala.
Oproti ich činžiaku sa nachádza súkromná ubytovňa, kde sa podľa nej títo ľudia sústreďujú. „Cez deň, keď nemajú čo na práci, prejdú cez cestu a vysedávajú pred nami,“ dodala. Ľudia z bytovky sú už podľa jej slov z toho unavení.
Golianova 1- 3. Oproti činžiaku stojí ubytovňa.
Situáciu chcú akýmkoľvek spôsobom riešiť, čakajú, ako im pomôže mesto. O problematike na Golianovej respektíve Zelenečskej ulici na radnici vedia už dávnejšie. Viceprimátor Bystrík Stanko sa s dotknutými obyvateľmi viackrát aj osobne stretol.
Viac policajných hliadok na Linčianskej
Situácia je podľa Stanka dosť zlá, ale tvrdenia, že mesto deložovalo neplatičov práve do tejto bytovky, radikálne odmieta. „Uvedomujeme si tento problém. Ubytovňa však nie je mestská, ale súkromná. Funguje v rámci platnej legislatívy. Do jej chodu nemôžeme zasahovať,“ povedal Stanko s tým, že väčšina nájomcov z ubytovne, ktorá kedysi patrila bývalému Skloplastu, patrí medzi sociálne slabšie skupiny. Nielen z Coburgovej.
„Chápeme obyvateľov Golianovej. Zateplili si činžiak, vysadili kvety, starajú sa o svoje okolie. Už sme prijali opatrenia, ktoré by mohli celej veci pomôcť,“ vysvetlil Stanko. Častejšie sú tam mestskí i štátni policajti, čo nakoniec potvrdila aj Silvia.
Podľa Stanka, hliadky pravidelne kontrolujú aj tamojšie pohostinstvo, či zatvárajú v rámci prevádzkových hodín. Situácia sa podľa Mesíčkovej tvrdení v poslednom období o niečo zlepšila, ale skôr si myslí, že kvôli počasiu.
Najskôr kamera, potom možno plot
Viceprimátor už dávnejšie navrhol osadenie kamery napojenej na centrálu mestskej polície, ktorá by túto časť monitorovala. Takýto krok však musia ešte odsúhlasiť mestskí poslanci.
Niektorí obyvatelia sa vyslovili aj za oplotenie celého činžiaku. „Oploteniu sa nebránim. Najskôr však vyskúšame, ako budú fungovať prevenčné kroky. Ak to nikam nepovedie, možno bude aj plot,“ ubezpečil Stanko.
Na zasadnutí komisie sa zúčastnil aj Juraj Štofej, sociálny pracovník, ktorý už niekoľko rokov pracuje s rómskymi rodinami z Coburgovej ulice. Pracovníci nadácie ich navštevujú, organizujú záujmové krúžky pre deti.
Za podpory mesta otvorili v blízkosti bytovky na Zelenečskej ulici centrum voľného času Kocúrkovo, kde sa venujú aj tým, ktorí sa presťahovali do ubytovne práve z Coburgovej. Sociálnym poradenstvom či rôznymi aktivitami sa ich snažia zapojiť do bežného života.