TRNAVA. Stredná zdravotnícka škola (SZŠ) v Trnave má za sebou už vyše šesťdesiatročnú históriu a viac ako 6000 absolventov, ktorých pripravila pre prax. V meste sa etablovala v roku 1952 a od roku 1974 sídli vo svojej budove na Daxnerovej ulici.
Čas na pacienta
Jej bránou v tomto školskom roku prechádza 519 študentov vo všetkých formách štúdia, ktorých vedie 44 pedagogických zamestnancov a 19 externých odborných pedagógov spolu so šiestimi vychovávateľkami a nepedagogickými pracovníkmi.
Mottom školy je citát z básne Andreja Plávku "Podaj mi ruku človek, chcem cítiť tvoje teplo". Podľa riaditeľky Valburgy Lobotkovej vystihuje, čo má zdravotnícky pracovník vo svojej práci odovzdávať.
"Vychovávame mladých ľudí, ktorí sa budú vo svojom živote starať o chorých. Snažíme sa im vštepiť, že popri hlbokých odborných vedomostiach je rovnako dôležitá empatia, schopnosť načúvať chorému, pripravenosť postarať sa o neho, poradiť mu a pomôcť. Pretože v súčasnej uponáhľanej dobe práve toto nášmu zdravotníctvu spravidla chýba mať čas na pacienta, porozumieť jeho potrebám," povedala riaditeľka.
Dlhodobý veľký záujem
O SZŠ v Trnave bol vždy veľký záujem, dôvodom bola kvalita absolventov, ktorí štúdium na nej absolvovali. Boli roky, keď kapacitné možnosti prevyšoval záujem aj štyri- či päťkrát. Ani v týchto rokoch nemá škola problém s obsadením jednotlivých odborov.
Ponúka štvorročné denné štúdium v odboroch zdravotnícky asistent, masér, farmaceutický laborant (zdravotnícky laborant od šk. roku 2014/2015), v dennej forme aj trojročné vyššie odborné štúdium diplomovaná všeobecná sestra a diplomovaný fyzioterapeut a v externej forme zdravotnícky asistent a sanitár.
"Rozdiel medzi štúdiom na našej škole spred dvadsiatich či tridsiatich rokov je veľký," odpovedala riaditeľka na otázku, čím sa líšia terajší absolventi od svojich predchodcov. Je to podľa nej vedecký pokrok v oblasti zdravotníctva a najmä technika, ktorá napreduje míľovými krokmi a zdravotnícky personál musí mať o nej znalosti, aby mohol plnohodnotne vykonávať svoju prácu.
Pribúda chlapcov
SZŠ bývala kedysi takmer čisto dievčenskou školou, ale v terajších triedach sa podľa slov riaditeľky nachádza oveľa viac chlapcov, ako bývalo zvykom. "Najmä odbory masér a farmaceutický laborant nie sú čisto dievčenské," povedala.
Výučba sa uskutočňuje vo viacerých odborných učebniach, ako sú napríklad odborné učebne ošetrovateľstva, prvej pomoci, masáží, kinezioterapie, laboratóriá pre prípravu liekov, farmakognóziu a fytoterapiu, lekáreň, odborné učebne jazykové a pre výučbu informatiky. Ale aj chodby školy i ďalšie priestory poskytujú možnosť získavať vedomosti prostredníctvom rôznych informačných tabúľ či panelov.
Popri Trnavčanoch a študentoch z blízkeho okolia poskytuje škola príležitosť na štúdium aj žiakom zo vzdialenejších regiónov, ako je Čadca, Dolný Kubín, Zlaté Moravce, Nové Zámky, Stará Turá, Senica, Skalica, Martin, Dunajská Streda, Považská Bystrica, ktorí majú možnosť ubytovať sa v internáte priamo v areáli.