HLOHOVEC. Tému mestskej plavárne, ktorá v Hlohovci rezonuje už niekoľko rokov, otvorili poslanci opäť v septembri. Na rokovanie sa dostal materiál, ktorý riešil strategický zámer výstavby športovo - relaxačného centra a spôsob jeho uskutočnenia.
Materiál nadväzoval na uznesenia, ktoré zastupiteľstvo prijalo ešte v decembri minulého roka, a obsahoval harmonogram prác od založenia účelovej obchodnej spoločnosti. Jej stopercentým vlastníkom by bolo mesto a mala zabezpečiť projekty, výstavbu a prevádzku mestskej plavárne.
Kým do samotnej spoločnosti by mesto dalo v troch etapách spolu 153-tisíc eur, celkové náklady projektu sú limitované sumou šesť miliónov eur.
Materiál však poslanci pre úsporné opatrenia neschválili a výstavba plavárne sa tak odkladá na neurčito.
Spoločenská požiadavka
Kým v lete vytvára priestor pre športovanie a relax kúpalisko v zámockej záhrade, mimo sezóny musia plavci z Hlohovca dochádzať do okolitých miest. Plaváreň chýba i školám, ktoré musia v rámci plaveckých výcvikov s deťmi cestovať.
„Mesto každoročne školám finančné prispieva na plavecké výcviky detí a uhrádza náklady na dopravu a prenájom bazéna v okolitých mestách,“ hovorí prednostka mestského úradu v Hlohovci Eva Lukáčová.
Podľa nej v súčasnom volebnom období nepatrí plaváreň k prioritám mesta, najmä z dôvodu finančnej náročnosti na výstavbu a budúcu prevádzku.
„Tento zámer by bol pre mesto náročný napriek tomu, že jeho zadlženosť predstavuje 1,5 percenta z bežných príjmov predchádzajúceho roka,“ povedala Lukáčová.
Zaujímavý zámer
Pred niekoľkými rokmi predstavil súkromný investor mestu zámery využitia pozemkov v okolí areálu mestskej športovej haly.
„Jednalo sa o vybudovanie športovísk, najmä tenisového areálu a plavárne. Tento zámer sa však neuskutočnil,“ hovorí Lukáčová.
Ďalší zámer, ktorý predložila mestu vlani spoločnosť Legola Czech, však už radnicu zaujal viac.
„Bol zaujímavý nielen rozsahom poskytovaných služieb, ale i spôsobom financovania, ktorý predpokladal založenie spoločnosti dodávateľom a mestom, ktorá by plaváreň budovala z vlastných zdrojov,“ vysvetlila Lukáčová.
Ako problematické sa nakoniec ukázalo financovanie účelovej spoločnosti. Hlohovec je totiž ako člen Združenia miest a obcí Slovenska viazaný memorandom, podľa ktorého sa mestá zaviazali šetriť päť až desať percent rozpočtovaných výdavkov. Ďalším dôvodom bol aj vývoj podielových daní.