TRNAVA. Trnavská univerzita (TU) organizuje už 7. ročník medzinárodnej konferencie s názvom Identita sociálnej práce - akademická a profesionálna diskusia. Dnes a v piatok 11. októbra dá priestor domácim i zahraničným kapacitám v oblasti sociálnej práce prezentovať aktuálne poznatky v oblasti. Podujatie pripravila Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce s Európskym výskumným inštitútom sociálnej práce (European Research Institut for Social Work ERIS).
Ide v poradí o štvrtú konferenciu tohto typu na pôde TU. V tomto roku sa koná pri príležitosti 20 rokov od vzniku katedry sociálnej práce, ktorá si vzala prípravu podujatia na starosť. TASR o tom informovala odborná garantka podujatia Miriam Slaná. Konferencia podľa jej vyjadrenia demonštruje veľmi intenzívnu spoluprácu viacerých univerzít v rámci Európy.
"Téma identity je veľkou témou modernej i postmodernej doby, pretože došlo k rozrušeniu a rozkladu po storočia jasne formulovaných a prehľadných sociálnych a kultúrnych identít," uviedla Slaná k dôvodu výberu témy konferencie. Dnešná doba je charakteristická tým, že síce dáva človeku veľký priestor pre slobodu, avšak za cenu straty doterajších istôt, ktoré so sebou doteraz jasne formulované identity prinášali. "Druhým dôvodom je, že otázka identity sociálnej práce a sociálneho pracovníka nie je síce nová, ale stále aktuálna. Identita sociálnej práce naďalej zostáva kardinálnou otázkou odboru - otázkou zmyslu, úlohy, perspektívy a budúcnosti sociálnej práce," dodala.
Na konferencii zaznejú prednášky viacerých zahraničných hostí, k najdôležitejším podľa Slanej patrí autor kľúčových publikácií o sociálnej práci, britský pedagóg a vedec Malcolm Payne, Hans van Ewijk z Holandska a Libor Musil z Ostravy. Tému identity budú rozvíjať aj v jednotlivých workshopoch. Súčasťou konferencie je aj Young academic conference, na ktorej budú študenti doktorandského štúdia prezentovať svoje projekty a dizertačné práce.
ERIS ako spoluorganizátor zveril organizovanie konferencie Trnavčanom opakovane. Inštitút si pri svojom vzniku dal za cieľ zaoberať sa výskumom, vytvárať databázu informácií, podporovať odborný rast vedeckých pracovníkov a byť zdrojom vedomostí a informácií pre vytváranie dobrej praxe sociálnej práce v celej Európe. Jeho zakladajúcimi členmi sú Ostravská univerzita v Ostrave, Trnavská univerzita, ďalej univerzity z Fínska, Nemecka, Nemecka, Francúzska, Veľkej Británie, participujú aj univerzity z Talianska, Poľska a Rakúska. Okrem konferencií ERIS pripravuje aj školy sociálnej práce pre študentov, vydáva elektronický časopis a monografie.