Za meškanie obnovy pešej zóny sa bude platiť hneď

Radnica a konzorcium troch firiem, ktoré zabezpečuje obnovu pešej zóny v Trnave, sa dohodli na novom dodatku. Za meškanie sa budú platiť sankcie hneď pri platbách za prvé faktúry.

Momentálne prebieha tretia etapa.Momentálne prebieha tretia etapa. (Zdroj: (LEN))

TRNAVA. Rekonštrukcia pešej zóny v Trnave pokračuje. V týchto dňoch sa rozbehla tretia etapa. Robiť sa bude do príchodu zimy, kým neklesnú teploty pod 5 stupňov Celzia.

Robotníci mali odovzdať 2. etapu, časť od radnice po Zámočnícku ulicu, do polnoci 4. októbra. Hlavnú časť prác stihli v termíne, drobnosti vraj budú dokončovať počas nasledujúcej etapy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podpísali nový dodatok k zmluve

V priebehu septembra radnica podpísala so zhotoviteľom stavby nový dodatok k zmluve, ktorým sa zaväzuje znášať peňažné postihy za nedodržanie dohodnutých termínov. Sankcie sa majú uhrádzať hneď z prvých platieb za faktúry.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšie problémy počas druhej etapy sa vyskytli pred radnicou. Nerátali totiž, že cez stred Hlavnej ulice vedie pôvodná cesta z asfaltobetónu, na ktorú v 80. rokoch iba „naliali“ predchádzajúcu pešiu zónu. „Keď sa robil projekt, sondami sa zisťovalo podložie. Ani jedna z nich túto cestu nezachytila,“ hovorí Béreš.

Pôvodne chceli betón recyklovať v drvičke a spätne využívať. Tým, že narazili na asfaltobetón, robotníci najskôr vybúrali vrchných 20 centimetrov betónu, ktoré odviezli. Nasledovalo 10 centimetrov asfaltobetónu, ktorý nie je vhodný na stavebné využitie, aby znova nasledovalo ďalších 20 centimetrov betónu. „To, čo sa plánovalo, že sa urobí na jedenkrát, museli robiť na trikrát. Stratili pri tom asi dva týždne,“ spresňuje Béreš.

SkryťVypnúť reklamu

Robotníci meškali aj s odovzdaním prvej etapy pred divadlom, ktorú okrem iného ešte mesto doteraz neprebralo. Podľa Béreša ide už iba o detaily.

Približne dvojtýždňové oneskorenie spôsobili nepredvídateľné udalosti a v neposlednom rade aj viaceré kultúrne akcie na Trojičnom námestí, pre ktoré museli práce prerušiť. „Vždy sa objaví niečo, čo treba vyriešiť a urobiť. A to v konečnom dôsledku zdržuje. V rámci prvej etapy sme objavili nálezy v podloží, menil sa projekt, osvetlenie, plynová prípojka pri Prachárni bola osadená príliš plytko, vyskytli sa aj problémy s kanalizáciou,“ vysvetľuje Béreš s tým, že zdržania pri búraní sa nedajú už dobehnúť pri kladení dlažby.

„Rekonštrukcia pešej zóny je príliš komplikovaná na to, aby prebiehala hladko,“ konštatuje Béreš.

SkryťVypnúť reklamu

Kontroly nahradil nový dodatok

Na stavenisku je takmer každý deň. Počas leta vraj robotníci nevyužívali čas v maximálnej možnej miere. Povolenie pracovať majú počas týždňa od siedmej rána do šiestej večer, v sobotu od siedmej do štvrtej poobede a v nedeľu je stavebný pokoj.

„Zaviedli sme kontroly, kedy končili a zistili sme, že do šiestej často nepracovali. Na druhej strane, nemôžeme byť až tak striktní, pretože počas leta boli horúčavy,“ ozrejmuje s tým, že novým dodatkom o sankciách za nedodržanie termínov sú už tieto kontroly bezpredmetné. Tempo prác si totiž zhotoviteľ koordinuje tak, aby nemeškali a neprišli tak o dohodnuté odmeny. „Vnímam to ako Damoklov meč,“ myslí si Béreš.

Dokončenie 3. etapy nie je časovo vymedzené, predbežne ho stanovili na 15. december. Termín bude závisieť od príchodu zimy. Ak teploty klesnú pod 5 stupňov Celzia, stavba sa zazimuje a pokračovať sa bude až na jar. Celkové dokončenie je naplánované do polovice budúceho roka.

je.jpg

dva.jpg

top.jpg

tri.jpg

Projekt menili, ale iba detaily

Projekt obnovy sa od jeho spustenia menil už viackrát. „Architekt navrhol viaceré modifikácie. Pôvodný projekt vznikol ešte v roku2007 av rámci jeho ekonomizácie sa vykonali viaceré úpravy. Nešlo však o zásadné zmeny,“ tvrdí Béreš. Robili sa za chodu. Doterajšie ohlasy na pešiu zónu sa rôznia, na radnici evidujú pozitívne i negatívne.

„Tie negatívne sa týkajú hlavne nedostatku zelene. Iní si zasa myslia, že nová pešia bude príliš chladná kvôli použitému materiálu,“ informuje Pavol Tomašovič, hovorca radnice. Radnica doplnila projekt obnovy pešej zóny o ďalšie stromy. Približne desať drevín pribudne na Trojičnom námestí a v jeho okolí, ďalších sedem na obnovenej pešej zóne.

Na júlovej tlačovej besede, kde sa riešila otázka zelene sa viceprimátor Bystrík Stanko vyjadril, že sadiť stromy v centre nie je až také jednoduché. Ide totiž o mestskú pamiatkovú zónu, každú výsadbu musia podrobne prerokovať s pamiatkarmi. Navyše, sadiť sa nemôže tam, kde sú siete či klenbové pivnice. Vzhľadom na to, že pešia má v najširšom bode sedemnásť metrov, vhodných miest na výsadbu nie je veľa.

„Chceme viac stromov, ale na druhej strane, nechceme z centra urobiť park. Ten sme prednedávnom dokončili pri univerzite. Námestie plní predovšetkým zhromažďovaciu funkciu,“ zdôraznil Stanko v júli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 31 184
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 644
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 416
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 405
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 431
  6. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 4 984
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 373
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 148
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu