Prvý deň Trnavského jarmoku otestuje nové rozloženie stánkov. Kým Trojičné námestie a Hlavná ulica nevyzerajú, že by sa tu konal jeden z najväčších slovenských jarmokov, rušno je v okolí Námestia SNP.
TRNAVA. Jarmočná nálada, burčiak, cigánska a cukrová vata. Všetky tieto jarmočné klasiky môžu nájsť Trnavčania už do štvrtka na parkovisku pri Bernolákovej bráne i pri Krajskom súde. Medzi stánkami nájdeme dlhoročných tradičných predajcov, priestor však dostali aj úplné novinky.
(Ne)tradičný jarmok
Pozrite si fotogalériu >>
Milovníci sladkostí si môžu pochutnať nielen na orieškoch v karameli, ale aj na pravom sekanom tureckom mede, pralinkách, trdelníkoch a svoj vlastný stánok majú aj domáce štrúdle. My sme vyskúšali kombináciu čokoládového pudingu a višní, ktorá bola vynikajúca.
Konope z Čiech a retro triešť
Stánky so zaujímavým sortimentom priviezli do Trnavy českí susedia. Kým v jednom predávajú konopné krémy a balzamy, druhý ponúka dokonca konopné pivo. Za tretinkovú fľašku zaplatíte 2,5 eura, konope sme však v jeho zložení hľadali márne. Stánok ponúka aj čapovanú verziu, zahryznúť si k nej môžete domáce oškvarky.
Česi ponúkajú aj syry v ďalšom zo stánkov, kde upúta obrovské koleso ementálu. V ponuke je aj český parmezán či výrobky z mangalice.
K burčiaku, kde dominujú predajcovia z Malokarpatskej oblasti, sa tento rok pridala aj farebná ľadová triešť. Retro pochúťku ponúkajú hneď v niekoľkých stánkoch rozmiestnených po meste.
Pozor na ceny
Hladoši, ktorí sa prišli na jarmok vo štvrtok naobedovať, si najčastejšie pochutnávali na cigánskej v žemli. Vo väčšine stánkov sa jej cena začína na 2,5 eurách za kus, pozor však na predajcov, ktorí ju ponúkajú na váhu. Cena za sto gramov je okolo dvoch eur, za kus mäsa tak nezriedka zaplatíte viac ako päť eur.
V jarmočnom menu sme našli aj kačicu s dusenou kapustou a lokšami za 6,50 eura či pečenú klobásu za 2,50 eura. V ponuke sú aj lokše v slanej i sladkej verzii, ryby, ražniči alebo kebab.
Atrakcií ubudlo
Tí, ktorí na jarmoku radi nakupujú oblečenie či potreby do domácnosti, si prídu na svoje na Paulínskej ulici. Tu sa zišli stánky s bižutériou, kožuchmi, odevmi, hrncami a vareškami, pri malom obchodnom dome sa na chodníku rozložili dokonca predajcovia sedačiek.
Pre deti sú pripravené trampolíny medzi budovou Jednoty a Domom kultúry, kolotoče sú na neďalekom parkovisku i v Orolskej záhrade. Veľká plocha s kolotočmi, ktorá bola na Štadióne Antona Malatinského, tento rok k dispozícii nie je.
Remeselné stánky sme našli na Hlavnej ulici, rozdelila ich však plocha rozostavanej pešej zóny. Ďalšie sú v Divadelnej uličke, na Radlinského a v Promenáde. Prevažujú výrobky z keramiky, hand-made šperky, výrobky z prútia, dreva či textilu. Zaujímavá je ponuka drevených vychádzkových palíc či replík dobových kovových pohárov.