TRNAVA. Hlavným cieľom Experimentu Orbis je podpora verejnoprospešných projektov so zameraním na princípy solidarity a svojpomoci v meste Trnava.
„Experiment Orbis sa rodil v našich mysliach pomerne dlho. Hlavným mechanizmom poháňajúcim snahu o jeho spustenie bol psychologický jav, ktorý by sa dal nazvať konštruktívna frustrácia,“ hovorí na úvod Jozef Lužák z Občianskeho združenia (OZ) Godot. „Týmto spôsobom sa nám snáď v dlhodobom procese podarí dokázať, že existuje konštruktívnejšia forma nespokojnosti s tým, čo okolo seba vidím, ako čakanie na to, že to niekto spraví za nás,“ dodáva.
OZ Godot spolu s OZ Cyklisti Trnava, OZ Lepšia Trnava, OZ Publikum.sk, Bronco n.o participujú na tomto projekte, vďaka ktorému by mohli v meste pribudnúť stojany na bicykle či nové lavičky. Každá z piatich neziskoviek realizuje jeden verejnoprospešný projekt. „O časovej následnosti realizácie konkrétnych projektov rozhoduje verejnosť formou hlasovania na internete na našej webstránke,“ dodáva Lužák.
Podľa jeho slov, pri výbere sa sústredili iba na projekty, ktorých výsledkom bude niečo reálne. Pribudnúť by mali cyklostojany, nové lavičky, obrazy do nemocníc a podobne. „Prispievateľ sa tak bude môcť v reálnom svete zoči voči stretnúť s tým, čo podporil. Peniaze teda nejdú na vzdialený abstraktný účel, ale na niečo, čo sa človeka priamo dotýka,“ vysvetľuje.
Hlavným cieľom Orbisu sú solidarita a spolupatričnosť, nie charita. Žiadna časť prostriedkov získaných z predaja pohľadníc nie je použitá na administratívne účely, ani na žiadne iné výdavky. „Peniaze budú využité na projekty, ktorých realizácia bude viditeľná pre každého,“ ubezpečuje Lužák. Výšku vyzbieraných prostriedkov a podrobný spôsob ich využitia pri všetkých projektoch pravidelne zverejňujú na vlastnej webstránke.
„Približne 250 zakúpených pohľadníc mesačne stačí k tomu, aby sme mohli prostredníctvom Orbisu podporiť každý mesiac jeden lokálny verejnoprospešný projekt. V Trnave žije okolo 70000 ľudí. Ak by sme tomu neverili, nikdy by sme to nedokázali dotiahnuť do tohto štádia. Ale to, či sa nám to úspešne podarí, ukáže až čas,“ myslí si Lužák.
Experiment Orbis podporujú aj viacerí malí lokálni podnikatelia. Ústrižky z pohľadníc Experimentu Orbis fungujú aj vo forme zliav na produkty a služby, ktoré poskytujú. „Máme dosť prísne kritéria na to, koho oslovujeme. Spolupracujeme len s takými, ktorí majú u ľudí pozitívnu spätnú väzbu, uplatňujú pozitívny prístup voči svojim zákazníkom a nemajú neadekvátny ekologický dopad,“ opisuje pravidlá.
Projekt je realizovaný prostredníctvom distribúcie pohľadníc s dielami lokálnych fotografov, grafikov a výtvarníkov na vybraných miestach v Trnave. Ich zoznam nájdete na stránke občianskeho združenia Godot.