Členovia najstaršej organizácie politických väzňov na Slovensku Zväzu protikomunistického odboja si v sobotu pred vstupnou bránou do leopoldovskej väznice pripomenuli na pietnom akte politických väzňov internovaných v tomto väzení.
LEOPOLDOV. Na podujatí sa zúčastnilo okolo 40 bývalých väzňov a ich rodinných príslušníkov z celého Slovenska. Zhromaždeniu sa prihovoril predseda zväzu Arpád Tarnóczy a predseda bratislavskej pobočky Ján Košiar. Informovala o tom Eva Zelenayová zo Zväzu protikomunistického odboja, poverená stykom s médiami.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
"Pre viacerých to bola spomienka na kruté roky mladosti, strávené za mrežami," povedala Zelenayová. Účastníci zhromaždenia vyjadrili odhodlanie urobiť všetko pre zachovanie slobody a demokracie. Pripomenuli si osudy aj viacerých mučeníkov z väznice, medzi inými biskupa Vojtaššáka.
Leopoldovská väznica je najstaršou na Slovensku. Bývalá protiturecká pevnosť bola v 50. rokoch 20. storočia spolu s pracovnými tábormi pri uránových baniach najhorším väzenským zariadením v komunistickom Československu a často je označovaná ako likvidačné zariadenie.
S politickými väzňami zaobchádzali mimoriadne krutým spôsobom, bola im odopieraná lekárska starostlivosť a systematicky porušované ich najzákladnejšie ľudské práva. Mnoho z nich zomrelo v dôsledku krutého zaobchádzania. V rokoch 1948 až 1989 bolo vo všetkých väzniciach na území terajšej Slovenskej a Českej republiky uväznených vyše 450.000 politických väzňov.
Na Slovensku bolo po roku 1989 rehabilitovaných približne 70.000 ľudí, z ktorých dnes žije necelých 3000.