Množstvo odpadkov, plastových či porozbíjaných sklených fliaš a neskutočný zápach ľudských výkalov. Tak nám popísal čitateľ zo Suchej nad Parnou situáciu v okolí suchovskej priehrady. Podobné problémy majú aj na ďalších.
TRNAVA. Jozef zo Suchej nad Parnou pravidelne chodí v rámci svojho voľného času behávať okolo vodnej nádrže. Leto láka k vode nielen rybárov, ale aj náhodných návštevníkov. To, čo po nich zostáva, sa už podľa jeho slov nedá ani obísť. Najhoršie to tam vyzerá po víkendoch, situácia sa vraj rapídne zhoršila po začatí prázdnin.
Cez víkend tam býva diaľnica
„Ide hlavne o zadnú časť priehrady. Dá sa tam dostať autom po poli, v sobotu a v nedeľu tam býva doslova diaľnica,“ tvrdí Jozef. Všade sa povaľujú mechy s odpadom, nevyhnete sa vraj ani ostrému zápachu ľudských výkalov.
„Chodia sem rybári, mladí sa zasa prídu zabaviť. Raz som tu videl, ako staršia pani sedela na skladacej stoličke v kroví. Po chvíli som si všimol, že vykonáva potrebu, stolička mala totiž vyrezanú časť na sedenie. Všade sa povaľujú servítky,“ opisuje s tým, že už viackrát bol svedkom, ako návštevníci na autách parkovali prednými kolesami vo vode.
„Presťahoval som sa z mesta, aby som mohol aj s dcérou chodiť viac do prírody. No v okolí priehrady to vyzerá horšie ako na ktoromkoľvek sídlisku,“ konštatuje.
Odpadkov sa vraj nezbavujú rybári
O neporiadku sme informovali aj trnavský rybársky zväz, ktorý sa o vodnú nádrž v Suchej nad Parnou stará. Jeho tajomník Marián Lužák nám potvrdil, že okolie priehrady, podobne ako ostatné vo svojom revíri, čistia minimálne štyrikrát za rok. „Dvakrát na jar, potom v priebehu letnej sezóny a nakoniec na prelome októbra a novembra,“ dodáva.
„Nemáme také kapacity, aby sme mohli zabezpečiť 24 hodinové stráženie každej vodnej nádrže a skontrolovať každého, kto sa tam objaví,“ vysvetľuje. Neporiadok v okolí vodných nádrží je vraj celoslovenský problém. „Navštívil som už veľa krajín, ale takú neúctu k prírode, aká panuje u nás, nenájdete nikde inde,“ konštatuje.
Podľa jeho slov, odpadu sa nezbavujú rybári, ale hlavne tí, ktorí sa prídu okúpať či zabaviť. Rybárska stráž môže legitimovať iba rybárov. „Majú pokyny, že ak sa niekto zdrží viac ako deň pri priehrade, skontrolujú jeho lístok a zapíšu si meno. Keď odídu, miesto preveria. Ak tam zostane neporiadok, vieme to spätne riešiť,“ pokračuje. Vedia však postihnúť iba vlastných členov.
Ak ide o „nerybárov“, ktorí v stanovenej vzdialenosti od vody nestanujú či neparkujú auto, občiansky preukaz žiadať nemôžu. „Najviac neporiadku zostáva hlavne po skupinkách mladých, ktorí sa sem prídu okúpať či stráviť noc,“ zdôrazňuje.
Vracajú sa na tie isté miesta
Aj dlhoročný rybár Igor (33) z Trnavy na základe vlastných zážitkov tvrdí, že neporiadok necháva najmä mládež. „Mám viac skúseností s opitými tínedžermi ako s tými, čo si prišli k vode zachytať. Každý správny rybár, ktorý ide chytať na viac dní, si so sebou prinesie veľký mech, kam všetok odpad nahádže a odvezie,“ vysvetľuje. „Rybári nenechávajú neporiadok, pretože sa na tie miesta vracajú a majú určite hlbší vzťah k prírode ako tí, čo k priehrade chodia oslavovať svoje narodeniny,“ konštatuje.
Podľa Lužáka, podobné problémy majú aj na ďalších vodných nádržiach, na Bukovej či v Boleráze. Spolu so suchovskou priehradou tvoria triádu najnavštevovanejších priehrad v trnavskom okrese.
S problémom sme sa obrátili aj na starostku obce Suchá nad Parnou, Danielu Balážovú. V telefonickom rozhovore nám potvrdila, že od svojich občanov neevidujú na úrade žiadny podobný podnet. Ani na hluk, ani na neporiadok. „Navyše nemáme obecnú políciu, aby sme v prípade potreby takéto veci vedeli riešiť,“ dodáva. Za obecné peniaze vraj trikrát do roka umiestňujú k záhradkám pri priehrade veľkokapacitné kontajnery.