PIEŠŤANY. Balneologické múzeum v Piešťanoch pripravuje k 80. výročiu svojho otvorenia uvedenie knihy spomienok na jeho zakladateľa a predsedu Piešťanskej muzeálnej spoločnosti Imricha Wintera.
Vo štvrtok 1. augusta o 17. hodine sa v Mestskom parku pred hlavnou budovou múzea uskutoční prezentácia publikácie Spomienky na Imricha Wintera, v ktorej sú zaradené aj doteraz nepublikované Winterove pamäte. Podľa informácií riaditeľa Balneologického múzea Vladimíra Krupu je pripravený zaujímavý program a možnosť pozrieť si expozície.
Vznik múzea je spätý s rozvojom piešťanských kúpeľov po roku 1889, kedy si ich prenajala od vlastníkov Erdödiovcov rodina Winterovcov.
V rokoch 1889 až 1940 povzniesli kúpele Piešťany na úspešný podnik medzinárodného významu. Dosiahli harmóniu medzi zvyšovaním úrovne kúpeľnej liečby a budovaním vyššieho štandardu v oblasti ubytovania, služieb a zábavy. Takto vznikla aj myšlienka prezentovať návštevníkom kúpeľov históriu Piešťan a okolia.
V júli 1928 bola zásluhou bratov Ľudovíta a Imricha Winterovcov v Kúpeľnej dvorane sprístupnená menšia muzeálna expozícia - Etnografické múzeum. V marci 1931 vznikla Piešťanská muzeálna spoločnosť, ktorej predsedom bol Imrich Winter a už 29. júna 1933 otvorili v Kúpeľnej dvorane Piešťanské múzeum.
Imrich Winter bol prvým riaditeľom múzea a muzeálna spoločnosť riadila a financovala inštitúciu až do svojho zániku v roku 1951. Neskôr bolo múzeum okresné, mestské a od novembra 1963 sa stalo múzeom špecializovaným na dejiny kúpeľov a kúpeľníctva na území Slovenska s názvom Balneologické múzeum. V súčasnosti je jeho zriaďovateľom Trnavský samosprávny kraj.
Múzeum má archeologickú, historickú, národopisnú, numizmatickú, prírodovedeckú a výtvarnú zbierku aj Fond Ivana Kraska, vlastní viac ako 15 tisíc zbierkových predmetov. Archeologickú zbierku múzea tvorí súbor nálezov dokumentujúcich osídlenie okresu Piešťany od praveku až po vrcholný stredovek. Sú v nej sústredené kvalitné zbierkové predmety z významných nálezísk, okrem iných z blízkych Moravian nad Váhom, odkiaľ pochádza aj svetoznáma Moravianska Venuša.