BRATISLAVA. Ramenný systém Dunajské Kriviny neďaleko obce Dobrohošť v okrese Dunajská Streda sa opäť po vyše dvadsiatich rokoch sucha naplní vodou. Vodu do tejto oblasti opätovne privedú vďaka projektu LIFE Ochrana vtáctva Podunajska. Informovala o tom Karolína Sobeková z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia.
Pre opätovné privedenie vody do ramien a mokradí v tejto oblasti bola potrebná kompletná rekonštrukcia objektu spájajúceho prívodný kanál ramennej sústavy s oblasťou Dunajských Krivín, prípravné práce trvali niekoľko rokov.
V oblasti Dunajské Kriviny, ktorá sa nachádza neďaleko Bratislavy, nájdu ľudia v turistických mapách zakreslenú vodnú plochu alebo močiar. Oblasť je však už viac ako dvadsať rokov bez vody. Ako uviedla Sobeková, miesta na nepoznanie zmenila výstavba vodného diela Gabčíkovo.
"Na miestach, odkiaľ sa v minulosti počas jari takmer nepretržite ozýval koncert vábiacich samčekov kuniek, skokanov, rosničiek, ropúch ale aj menej známych hrabaviek, je dnes takmer ticho. Dôvod je zrejmý na prvý pohľad – chýbajúca voda," opísala situáciu Sobeková.
Pre nedostatok vody v oblasti postupne odumierajú i okolité vŕbové lesy. Sústava ramien a pravidelne zaplavovaných plytkých jazierok, kde sa kedysi rozmnožovali obojživelníkmi a lovili vodné vtáky, dnes zarastá kríkmi a vysokou burinou. Práve preto sa ochranári v spolupráci s vodohospodármi snažia túto situáciu zlepšiť a zmeniť by ju mala práve dokončená rekonštrukcia.
Ochranári očakávajú, že opätovné privedenie vody by mohlo do oblasti v najbližších mesiacoch opäť prilákať jej pôvodných zvieracích obyvateľov, z privedenej vody budú profitovať i stromy trpiace nedostatkom vody.
„Aj na príklade revitalizovaného ramenného systému Dunajských Krivín, ktoré budú poskytovať útočisko množstvu vodných organizmov je možné prezentovať úspešnú spoluprácu vodohospodárov a ochranárov pri spoločnej snahe o obnovu vnútrozemskej delty Dunaja“ povedal generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Ladislav Lazár.
Podľa Sobekovej Dunajské luhy prišli za posledných dvadsať rokov o veľkú časť svojho bohatstva, systematickými a premyslenými opatreniami je však možné obnoviť aspoň časť prírodných krás, ktoré vnútrozemská delta Dunaja poskytuje. Aktivity na návrat vzácnej fauny do ekosystémov Dunajských luhov víta a podporuje i ministerstvo životného prostredia (MŽP)
"Zároveň rezort pozitívne hodnotí činnosť svojej organizácie Vodohospodárskej výstavby v realizácii aktivít, ktoré smerujú k obnove prírodných biotopov v tomto území,“ dodala riaditeľka sekcie ochrany prírody a tvorby krajiny MŽP Lenka Jamborová.