TRNAVA. Pri vstupe do Trnavy po Bratislavskej ceste musia pre príkazovú značku šoféri nákladných vozidiel odbočiť vpravo a pokračovať cez sídlisko Linčianska.
Trasa vedie po Golianovej a Nerudovej ulici.
Ľudia žijúci v tesnej blízkosti cesty sa sťažujú na enormný nárast kamiónov pred ich činžiakmi. Dopravné zmeny pocítili hneď po ich zavedení.
Ľudia z Linčianskej nadšení nie sú
Štefan z Golianovej si toto riešenie nevie vysvetliť. Na ulici býva už viac ako 30 rokov, no podobnú premávku tu doposiaľ nezažil. „Nákladiaky pod oknami sme mali vždy, ale nie toľko ako teraz,“ hovorí na úvod.
Vodiči kamiónov mali doteraz viac možností. Mohli prejsť aj cez ďalšie dve ulice, Gorkého či Gábora Steinera, kde sú rodinné domy. Po osadení príkazovej značky už iba cez sídlisko.
„Hluk, prach a premávka. Nákladiaky jazdia už od šiestej rána, navyše po hrboľatej ceste, takže zobudia asi každého,“ sťažuje sa.
Na celom sídlisku sú desiatky činžiakov, v ktorých žijú stovky rodín. Radnica aj napriek tomu zvolila túto trasu.
„Myslím si, že ide o kalkuláciu. Tí, čo o tom rozhodovali, dobre vedeli, že ľudia zo sídliska nebudú spisovať petície. Problém zomkne ulicu, nie sídlisko,“ myslí si.
Ani majitelia psov nie sú nadšení. Frekventovaná cesta oddeľuje sídlisko od plôch určených na venčenie.
„Svojho psíka sa bojím pustiť na voľno. Kamionisti väčšinou nedodržujú predpísanú rýchlosť. Pochybujem, že by to ubrzdili, keby niečo,“ dodáva Mária, ktorú sme oslovili na Nerudovej.
Hluk prekáža aj tým, ktorí nebývajú v blízkosti cesty. Nákladiaky je počuť hlavne v noci.
„Hoci cestu z okna ani nevidím, každý večer počujeme aj s manželkou prechádzajúce kamióny,“ tvrdí Pavol z Jiráskovej.
Zvolili údajne najlepšie riešenie
Radnica mala rozpracovaných viacero variantov, nakoniec sa priklonila k sídlisku.
„Po dobudovaní severného obchvatu bolo potrebné riešiť presmerovanie nákladnej dopravy mimo komunikácií vedených cez centrum a ich odklon už na začiatku všetkých komunikačných vstupov tak, aby do mesta vchádzali len vozidlá, ktoré majú v Trnave zdrojovú alebo cieľovú zastávku,“ informuje Marián Novák z úseku dopravy na Mestskom úrade v Trnave.
Presmerovanie cez Linčiansku nepovažujú za najideálnejšie riešenie, ale z daných možností ako najlepšie.
„Rozhodujúcich faktorov bolo viacero. Ulica je zastavaná len z jednej strany, chodníky nie sú v tesnom dotyku s komunikáciou, bytové domy nie sú v tesnom dotyku s komunikáciou, pri ceste je vysadená izolačná zeleň,“ vysvetľuje Novák.
Zostáva im čakať na obchvat
Kamióny zo sídliska by mal dostať až nový južný obchvat Trnavy. Podľa policajnej hovorkyne tam príkazová značka zostane až do jeho zhotovenia.
Obchvat je momentálne v štádiu spracovania projektovej dokumentácie. Predpokladaný začiatok prác je naplánovaný na rok 2016, postaviť by ho chceli do dvoch rokov. Investorom stavby je Slovenská správa ciest.
Ľudia z Linčianskej si na menej nákladiakov budú musieť niekoľko rokov počkať.
Ak by sa však situácia stala neúnosnou, obrátiť sa vraj môžu na mestský odbor životného prostredia, prípadne na Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so žiadosťou o zmeranie hluku.
Úrady reagujú na podnety
O presmerovaní nákladnej dopravy cez obytnú zónu RÚVZ nikto neinformoval.
„V danej veci nám nebolo ohlásené, že bude kvôli výstavbe obchvatu riešená obchádzka,“ tvrdí Tomáš Hauko z RÚVZ v Trnave s tým, že to nie je povinnosť.
„Vo všeobecnosti, ten kto nariadil zmenu riešenia dopravy, by mal aj v prípade podozrenia na hlučnosť vykonať meranie hluku,“ pokračuje Hauko.
Podľa jeho slov RUVZ reaguje na každý podnet týkajúci sa hlučnosti v súlade so zákonom.
Prašnosť zasa rieši aj Obvodný úrad životného prostredia. Jeho prednosta Rudolf Kormúth nám v telefonickom rozhovore potvrdil, že aj oni reagujú na podnety občanov. Čo sa však týka prašnosti ciest pre hustú premávku, neevidujú doposiaľ žiadny.